Jkai Mr:A kszv ember fiai
A teljes m 1. rszt itt elolvashatod
A teljes m 2. rszt itt elolvashatod
Szereplk:
Baradlay Kzmr, a kszv ember;
zvegy Baradlayn, a kszv neje, zvegye;
Baradlay dn, az elsszltt;
Baradlay Richrd, a msodik fi;
Baradlay Jen, a legifjabb fi;
Rideghvry Bence nagyr; Tallrossy Zebulon r;
Lnghy Bertalan, protestns prdiktor;
Lnghy Aranka, dn szerelme; Liedenwall Edit, Richrd szerelme;
Plankenhorstn brn; Plankenhorst Alfonsine rhlgy;
Leonin, orosz nemes, dn bartja; Pl r, Richrd szolgja;
Boksa Gerg, rabl, ksbb forradalmi kapitny;
Palvicz Ott, Alfonsine szerelme; Kroly, Ott s Alfonsine gyermeke;
Szalms Mihly, km;
apck; katonk; kormnybiztos, parasztok; papok; csizmadia; grfok; brk; kofk; szolgk
Tartalma rszenknt:
Els rsz
Hatvan perc!
Baradlay Kzmr hzban hatalmas vendgsereg gylt ssze. A hzigazda nem volt ott a vendgekkel, mert gyenglkedett a szobjban. Mikzben kszntt mondtak rte, az orvos kihvta a felesgt hozz. A vendgek arra gondoltak, hogy a nagysgos r rosszul lett, mert szvbeteg volt. Mr tbb vtizede ez volt a baja, de gy mg szz vig is lhet. Valjban mr csak 60 perce volt htra, s az asszonyt azrt hvatta a szobjba, hogy a vgrendelett lediktlja. A frfinek nemcsak biolgiailag, de bibliai rtelemben is kszve volt.
A vgrendeletben minden rszlett leratja sajt temetsnek, milyen koporsba temessk, melyik kardjt temessk mell, kik vigyk a koporst, s ki mondja a gyszbeszdet.
Legnagyobb firl, dnrl gy hatrozott, hogy maradjon a cr mellett Oroszorszgban, ljen csak kicsapong letet. Nem veheti el a lnyt, aki miatt elhagyta a szli hzat, s legyen diplomata.
Richrd menjen t a testrsgtl a lovassghoz s sose nsljn meg.
Jen, aki a legkisebb s legkedvesebb fia volt, maradjon csak hivatalnok, ne tmogassa senki, kzdje fel magt lpcsrl lpcsre.
Felesge hat httel a temets utn menjen hozz Rideghvry Benchez, aki adminisztrtor volt, s az, akit a legmltbbnak tallt a sajt helyre.
Br az asszony tbbszr abbahagyta az rst, a haldokl mindig megparancsolta, hogy folytassa s kvetelte, hogy hajtsa vgre parancsait.
Vgl eljtt az id s meghalt Baradlay. Az asszony egy imban megfogadta, hogy semmit nem gy teljest a vgrendeletbl, ahogy ezt meggrte, s az ellenkezjt fogja tenni. A kszv ember mg egy utols fldntlit kiltott, mintha meghallotta volna odatrl az imt, s visszatrt egy kilts erejig, hogy tiltakozzon.
A temetsi ima
A temets nagy fnyzsben zajlott. A szertarts nem gy tartottk, ahogy azt a kszv Baradlay megparancsolta a vgrendeletben. A papok bcsbeszdeket mondtak, akik kzl az utols prdikcijban ersen kritizlta az elhunytat. Elmondta, hogy Baradlay egy nz, kegyetlen ember volt, aki csak nmagt szerette, s a hazjt sem tisztelte. A temets alatt megjelent egy barnaruhs szp fiatal lny, akinek a nevt nem tudhattuk meg. lehetett az, aki miatt dnnek, a legidsebb finak messzire kellett utaznia, hiszen az apja ellenezte a kettjk kapcsolatt.
Miutn a koporst elhelyeztk a kriptban, a gyszksret a Baradlay-kastlyba vonult a halotti torra.
Tallrossy Zebulon
A temetst hatalmas halotti tor kvette, ami egy olyan lakomaflesg volt, amiben nem tsztoztak. A vendgsereg mr a desszertet fogyasztotta, amikor egy klns ember lpett be, Tallrossy Zebulon. Elksett a szertartsrl, mert elakadt Sznyoglaknl. Nem kapott kocsit, de vgl ngy bivaly hzta el a hintjt egszen a Baradlay-kastlyig. Az asztalnl Rideghvry Bence leltette Tallrossy-t egy res szkre, amirl kiderlt, hogy az annak a papnak a helye volt, aki a temetsnl negatvan beszlt az elhunytrl. A lakoma vgn, az emberek tz fs csoportokban rszvtet kvntak az zvegyasszonynak, tbbek kztt Zebulon is. Tallrossy szavt adta, hogy a papot meg fogjk bntetni a felhbort imja miatt. A tor utn hintval mindenki hazaindult.
Kt j bart
A kvetkez helyszn Oroszorszg, ahol ppen egy tncmulatsg folyt. Az orosz hlgyek egy idegen ifjrt, Baradlay dnrt rajongtak. Mg a nagyon gazdag Alekszandra hercegn kegyeit is elnyerte, de hvs s udvarias maradt vele. Leonin nev bartja magval vitte egy titkos szrakozhelyre, ahol frfiak szrakoznak. dn levlben hrt kapott desanyjtl, hogy desapja meghalt s azonnal induljon haza. Leonin hiba prblta lebeszlni bartjt, az hajthatatlan volt. Ezrt inkbb vele tartott a kalandos ton, ahol hviharba kerltek, farkasok tmadtak rjuk, s a sznjuk is tnkre ment. Szerencsjkre volt nluk korcsolya, s a Dnyeperen folytattk tjukat. Ekkor ngy farkas kvette ket, akikkel dn megbirkzott, mikzben Leonin a sajt cipjt javtotta. Ksbb egy kozk falu kzelbe rtek, ahol dn egy jgbe vjt lkbe esett. Leonin kimentette, a havas partra hzta s remnykedett abban, hogy maghoz tr.
A msik kett
A kvetkez fejezet Bcsben jtszdott, itt Richrddal ismerkedhettnk meg. Prbajra indult, de tkzben tallkozott Lnghy Bertalannal, a pappal. Richrdnak elmondta, hogy a lnya miatt jutott ide, aki egy nemes fiba lett szerelmes s egy gyszbeszd miatt, amit Baradlay r temetsn mondott el. Richrd tudta, hogy kinek a temetsrl beszlt a pap, de nem rulta el, hogy a fia. Hazament Richrd a szllsra, ahol reg szolgja vacsorval vrta. ccse, Jen is megrkezett, aki elmeslte, hogy anyjuktl kapott levelet s pnzt, hogy ezutn fnyzbben lhessen. De ezt nem akarta, mert hivatalnokknt ez nem tenne jt neki. Inkbb odaadta Richrdnak a pnz felt, mivel anyjuk a testvrtl megvonta tmogatst, hogy jobb tra trjen. Ezrt cserbe Jen azt krte Richrdtl, hogy ksrje el Plankenhorstk estlyre, mivel szerelmes Plankenhorst Alfonsine-ba.
Mindenfle emberek
Plankenhorstk meghvottak voltak ugyan a legnagyobb estlyekre, de senki nem mutatott komoly rdekldst irntuk a felsbb krkbl. Az estlyeikre inkbb fiatal katonatisztek, testrk, hivatalnokok jrtak. Egy estlyt rendeztek, amin Jen megprblt Alfonsine kzelbe kerlni. A fik tallkoztak egy rral, aki Richrdot letegezte, Richrd meg vissza. A beszlgets utn Jen felvilgostotta btyjt, hogy akit letegezett az Rideghvry, aki lehet, hogy a mostohaapjuk lesz. Richrdot csak egy szobalny rdekelte, akinek megcspte az arct, ezrt a lny rttt a kezre. ccstl megtudta, hogy a lny nem egy szobalny volt, hanem egy szegny nemes lnya, Liedenwall Edit, akit itt lakott a hzban s cseldknt bntak vele. Edit teljesen elbvlte Richrdot szpsgvel, tisztasgval.
A bakfis
Richrd az estly utn szvesen jrt Plankenhorstk-hoz, hogy minl tbbszr lthassa Editet. Ez Alfonsine-nak nem tetszett, ezrt egy cselt eszelt ki a szobalnyval. Ez a csel abbl llt, hogy Editnek adtak szp ruht, megtantottk nekelni, s zongorzni. Szerveztek egy tallkozt, amire meghvtk Baradlayt, s egytt hagytk ket kettesben a kastlyban, de Richrd nem hasznlta ki ezt a helyzetet. Beszlgetsk utn egy levlben megkrte Edit kezt, amit a lny ksbb odaadott Antoinette brnnak. Alfonsine s az anyja dhngtt, hogy a tervk kudarcba fulladt s mondta Alfonsine-nak, hogy nem minden frfi olyan, mint Palvicz Ott.
A zsibrus
Richrd miutn megkrte Edit kezt levlben, hazatrse utn elhatrozta, hogy minden trgyat, amely ms nkre emlkeztette, elgetteti szolgjval. Pl r mindent bedobott a tzbe egy kp kivtelvel. Ez a festmny egy hres hlgyrl kszlt, Danae-rl, amelyet a szolga eladott egy zsibrusnak, Salamonnak. Richrd elment hozz, hogy visszaszerezze azt a kpet. Salamon nem adta vissza, hanem el akarta cserlni egy msikra. Ekkor a sok festmny kztt megtallta a sajt arckpt, gy elvileg a csere megtrtnt. A kvetkez szobban fegyverek voltak. Itt Richrd kiszemelt egy kardot, amit kiprblt, kettvgott vele egy puskacsvet s ezzel bebizonytotta, hogy az nem Crivelli kard, hanem Al-Bochacen. Ezrt a tettrt annyira odavolt a zsibrus, hogy a Richrdot brzol kpet nem akarta oda adni. Hossz egyezkeds utn Richrd megvette a kardot a hlgyrl kszlt festmnyrt s egy aranyrt.
Ni bossz
Lnghy Aranka, a pap lenya vrta apjt, mikzben a szomszdsgbl azt a hrt kapta, hogy apjt valsznleg brtnbe zrjk a temetsen elmondott ima miatt. Baradlayn megrkezett s minden gazdagsgot s tmogatst meggrt a lnynak, de nem fogadta el, mert neki meg kellett vrnia dnt, aki meggrte, hogy visszatr hozz. Baradlayn tadott egy levelet, amit dntl kapott, s amit mg el sem olvasott. Egytt felbontottk s elolvastk. Leonin levele volt, aki lerta, hogy mi trtnt velk Oroszorszgban. A kt n otthagyta az reg paplakot s Baradlayn maghoz kltztette a lnyt a kastlyba.
Az alhzott sorok
Miutn Baradlayn maghoz kltztette Arankt a kastlyba, a falusi emberek mindenflt kitalltak rluk. Azonban nem tudta senki az igazsgot, hogy mi trtnt. dn levelet rt anyjnak, hogy felplt s nemsokra hazatr. Amikor eljtt az id, anyja el sietett s elmondta, hogy azt akarja, hogy dn vegye t az apja utn a fispni szket s legyen ura a hznak. Egy kastlynak kell egy r s egy rn. Ezt az rnt meg is tallta mr. dn ellenkezett, de aztn amikor Baradlayn bevezette t Arankhoz, akkor minden rossz rzse megvltozott a kpzelt rnrl. Az anyja rlt a fiatalok boldogsgnak. Miutn visszavonult a szobjba, elvette frje vgrendelett s alhzta azokat a sorokat, amiket ellenttesen ugyan, de mr vghez vitt.
A kzfog napja
A Baradlay-hznl hat httel a temets utn eljtt a kzfog ideje. Mindenhonnan rkeztek a gazdag hintk az eljegyzsre. Megrkezett nagy pompval Tallrossy Zebulon is elad lnyaival. Rideghvry is nagy magabiztossggal jtt azzal a tudattal, hogy Baradlayn neki adja majd a kezt. Hamar szrevettk, hogy olyanok is jelen voltak a trsasgban, akik nem voltak se a csszr hvei, se Rideghvry vagy Tallrossy bartai. Aranka apja, a pap is eljtt. Tallrossyk ezen nagyot csodlkoztak. Aztn megkezddtt a ceremnia, s kiderlt, hogy a kzfogn nem az zvegy Baradlayn s Rideghvry a fszerepl, hanem dn s Aranka. Sokan ljeneztek, Rideghvry s bartai azonban megdbbenve lltak. Rideghvry elmondta Baradlaynnak, hogy pontosan tudja, hogy hogyan is szlt a vgrendelet, aminek minden szavt megszegte az asszony. Ez a viselkeds egy magaslatra vezet, s ennek a magaslatnak vrpad a neve.
Az els lps "ama" magaslathoz
A megyehzn lseztek, s ppen Tallrossy beszlt arrl, hogy milyen ostoba dolog a parasztoknak szavazjogot adni s rni-olvasni tantani. A fehr tollasok, aki az jtsok mellett lltak, mindenre elsznva sznokoltak. A fekete tollasok, a maradiak, akik Rideghvry oldaln lltak rtelmetlen sznoklatokkal hztk az idt. Az elnki szkben Rideghvry lt, akinek megvolt a joga arra, hogy brmikor szavazst rendeljen el, amikor csak akarta, fleg amikor a fekete tollasok tbbsgben voltak. Joga volt hozz, hogy megbntesse a csnya szavakat hasznl sznokokat, st arra is, hogy feloszlassa a gylst. Miutn minden ksrlete kudarcba fulladt, az embereit felszltotta a harcra. A pandrokat hvatta a szomszd terembl, de nem jttek, mert dn meglltotta ket. Baradlay kizavarta Rideghvryt a terembl, s nagy rmujjongs kzepette elfoglalta az fispni szket. Rideghvry szavaival, ez a cselekedet volt az els lpcs "ama" magaslathoz.
Tavaszi napok
1848. mrcius 13-n kitrt a forradalom Bcsben. A Plankerhorst csald villjban gyltek ssze a megrmlt csszrprti urak s hlgyek. Azon tancskoztak, hogy vajon mit is tegyenek, menekljenek vagy maradjanak. Sorra rkeztek a hrhozk, nmelyeket majdnem agyonvert a tmeg. Volt olyan r, aki halottszlltkat fizetett le azrt, hogy "hullaknt" menektsk ki a vrosbl. Antoinette asszony nem akart meneklni, gy dnttt, hogy maradnak s ltszlag a forradalom mell llnak. Lnyval killtak az erklyre s onnan kiltottk, hogy ljen a szabadsg. Jen egsz nap otthon maradt gyenge idegzete miatt, de estre gyztt benne az Alfonsine irnti flts, ezrt elindult, hogy megtudja, mi trtnt a lnnyal. Megdbbent attl, hogy a Plankenhorst hz a szabadsgharcosok egyik kzpontjv vlt. Alfonsine s az anyja mindenkivel elhitettk, hogy a szabadsg oldaln llnak. Jent elbvlte, hogy a n llandan a nyakba ugrott, cskolgatta s rmittasnak mutatta magt a szabadsg gye miatt. Jen szott a boldogsgban s nem ltott t a sznjtkon. Jen a testvrt, dnt hallotta sznokolni kt nappal ksbb mrcius 15-n egy erklyrl, ami megrmtette. Eszbe jutott, hogy ez lehet a msodik lpcs „ama” magaslathoz.
Az rem msik oldala
Baradlay Richrd Bcs feldlt utcin katonaknt szolglatot teljestett. Felhagyott korbbi letvel, komoly emberr vlt. Csak testvrt ltogatta meg nha, hogy Edit fell rdekldjn. A lnyt Plankenhorstk nevelintzetbe kldtk a lnykrs utn. Richrd beletrdtt, mert Edit gy jobb helyen volt. Richrd egymsnak ellentmond parancsokat kapott. A legjobb, amit tehetett sajt beltsa szerint cselekedett. Hromszz embervel prbltk megakadlyozni a cscselk rendbontst, szp szval s viccekkel lecsillaptani a kedlyeket, de nem sikerlt. Richrd bement a zrdba, ahol megpillantotta Editet, s ezutn mr nem akart mst, csak elkergetni a cscselket. Feletteseitl emiatt is klnbz leveleket kapott, egyik sokkal kemnyebb, msik megfontoltabb magatartst parancsolt. A rend helyrelltsa utn a katonk visszavonultak.
Akik igazn szeretnek
Oktber vgre nagyot vltozott a helyzet. A vrost hrom oldalrl tmadtk a csszri csapatok. A np egy rsze elmeneklt, ms rsze a harcvonalak eltt llt. Edit kisasszonyt Remigia nvr ksrte el a nagynnjhez a kolostorbl a Plankenhorst-hzba. Alfonsine s Antoinette bizalmas beszlgetst folytattak az apcval, aki a csszri csapatok tbornoktl hozott zenetet. Elmondta, hogy msnap dnt roham vrhat, s nemrg rkezett Bcsbe a Baradlay fik anyja, hogy hazahvja ket Magyarorszgra. Palvicz Ott ezrede mr kszen llt a csapatval, mert ha Richrd szkni prbl, akkor meglltjk. Editet a boldogtalansgba akartk kergetni azzal, hogy eltte beszltek az esemnyekrl. Nem reaglt a hallottakra, pedig Richrd hallt tervezgettk a fle hallatra. gy tett, mintha elaludt volna, gy megtudta Baradlayn cmt. Amikor Remigia nvrrel a kolostor fel tartottak, kiugrott a hintbl, s a koromstt vrosban eljutott arra a cmre, ahol Richrd anyja tartzkodott. Elmeslte a hallottakat, s Editet is kofnak ltzve eljutottak Richrd csapathoz, akik anyja tancsra elindultak Magyarorszgra. Baradlayn s Edit megtvesztettk Palvicz Ott csapatt, majd sikeresen visszajutottak a vrosba. Mire az ezredes szrevette a csalst, mr ngy rnyi elnyk volt a szkevny huszroknak s a kofknak. Editet visszaksrtk a zrdba, ahol semmit nem rult el, pedig verssel knyszertettk a vallomsra. Este azt hazudta, hogy az jszakt Richrdnl tlttte, de ezt az apck soha nem mondtk el senkinek.
A vrveres alkony
Levertk a forradalmat. A gyztes mg pihent, a vesztesek menekltek. Egy flkez forradalmr, Goldner Frigyes sebeslten rogyadoz lptekkel tmolygott a Plankenhorst-hz fel. Ltta a lobogt s elrte a kaput, de az zrva volt, s hiba drmblt, nem nyitottak ajtt. Mg remnykedett, hogy taln a nk mr elmenekltek s j lesz itt meghalni, ennek a hznak a kapujban, a szabadsg lobogja alatt. A zszlt azonban mg hajnal eltt kicserltk a csszri lobogra. A frfi az rul nk palotjnak kszbn halt meg.
Az a harmadik
Jen, a legkisebb Baradlay fivr a szabadsgharc utols napjait a Plankenhorst-hzban tlttte. Alfonsine-nal kialakult viszonyt msok ltal is elfogadottnak tekintette. A szalont a hajdani estlyek vendgei tltttk meg jra, akik visszatrtek rejtekhelyeikrl. Mintha semmi sem trtnt volna. Jenvel senki sem trdtt, csak Rideghvry, aki krte, hogy menjen a szllsra, mert beszlnik kell. Alfonsine eladott egy sznjtkot Jennek, hogy el akarjk ket egymstl vlasztani. Ekzben Rideghvry tancskozott Antoinette asszonnyal. Alfonsine pedig megkapta Palvicz levelt Remigia nvrtl. Ezekrl Jen nem tudott s elszntan ment Plankenhorstn-hez megkrni a lnya kezt. Nagyon megdbbent amikor az anya elutastotta, mert a fi sem a forradalmrokhoz, sem a csszrprtiakhoz nem llt, s Alfonsine kezre addig ne szmtson, amg nincs rendes llsa. Ezrt Jen visszakltztt rgi szllshelyre, ahol Rideghvry felkereste. Elmondta Jennek, hogy anyjt keresik s el fogjk tlni, egsz csaldja ldztt. Felajnlott neki egy ragyog llst a crnl. Jen ezt elfogadta, mert azt hitte, anyja elmeneklt. Ezutn elment Alfonsine-khoz, s jra megkrte a lny kezt. Msnapra megbeszltk a kzfogt, de mikor Jen hazart, megrkezett az anyja, s sikerlt lebeszlnie Jent a hzassgrl, gy vgl anyjval tartott Magyarorszgra.
Ell vz, htul tz
A huszrcsapat Baradlay Richrd vezetsvel meneklt Magyarorszg fel, nyomukban Palvicz Ott vezette ezred. A Duna fel indultak el, ktszzhszan keltek t a folyn a ztonyok kztt abban a hitben, hogy az egynapos elnyket megduplzzk. Richrd t akart vgni a malomgton, s a vzzel nehezteni Palvicz dolgt, de mr el volt rasztva, mikorra odartek. A malomnl keltek t a clpkn. Mire mindenki egyesvel tvezette a lovt, az ldzik bertk ket. Ezrt felgyjtottk az alkalmi hidat. Palvicz pisztolyprbajt vvott Richrddal, de senki sem srlt meg. Ezutn folytattk tjukat. Richrdkat mindenhol ellensgknt fogadtk, pedig k nem akartak se rabolni, se lelmet lopni, se embereket bntani. Meglltak egy juhszkunyhnl puliszkt fzni, de innen is id eltt tvoztak. Ezutn tkeltek a March folyn. Fradtak, hesek voltak. A bell kd miatt sikerlt egy tjukba akadt mezvroson tjutniuk. Egy Krptokbeli faluba rtek, ahol vendgl lttk ket, de innen is hamar tovbbindultak. Egy psztor segtsgvel elindultak felfel a Krptok havas hegytetin. Letboroztak egy erdnl, s amikor elaludtak a megrakott tbortzek begyjtottk az egsz krnyket, s meneklnik kellett. Hviharba keveredtek, majd a vlgybe lerve vgre sikerlt magyar fldre jutniuk, ahol lakomval vrtk a sereget. Az ton szerencsre senki sem halt meg.
Msodik rsz
Egy nemzeti hadsereg
A nemzeti hadsereg gyerekekbl, regekbl, ifjakbl, papokbl, gyvdekbl, rfiakbl s rablkbl llt. A fldmves elhagyta ekjt, a tanul az iskolt s mindenki ment a zszlk al. Nem volt fegyverk, ezrt vettek az ellensgtl. Kaszval, puszta kzzel szlltak harcba s hsiesen harcoltak. Nem volt pnzk, a fiatal lnyok fggiket, zvegyasszonyok utols fillreiket adtk a nemzeti pnztrba. Paprdarabokra nyomtattk "Ez a nemzet pnze". Ezek olyan kormnybiztos kezbe kerltek, mint Baradlay dn. gondoskodott arrl, hogy lelem s fegyver legyen belle.
A szalmakomisszrius
Tallrossy Zebulon nagyr lett, lelmezsi biztos. Legnagyobb problmja az volt, hogy frjhez adja t lenyt. Egyik lnyuknak Baradlay Jent szemelte ki, akihez dnn keresztl akartak eljutni. Ezrt meghvtk dnt vendgsgbe. dn azonban elvitte Zebulont a hborba, ahol lelmezsi biztosi feladatait kellett elltnia. Sok szz ember lelmezsrl kellett gondoskodnia s errl jelentseket kellett rnia. Zebulon rettegett, mert nem rtett a munkhoz s nem volt semmi kedve a hborskodshoz. Zebulon krte dnt, hogy a httrbe maradhasson, mert mr egy reg ember. De dn szerint gy is rheti tmads. Flelmben az utols llomshelyrl megszktt s ksbb az jsgbl tudta meg, hogy mi is trtnt ott s milyen „hsiesen viselkedett”, vdte tbb rig a rbzott javakat s a helyet (pedig ott sem volt).
Az els tandj
Kassnl slyos veresget szenvedett a magyar sereg, mert rossz volt a haditaktikjuk. A visszavonulsnl Baradlay dnk prbltk feltartztatni a csszri csapatokat. Mr nagy bajban voltak, amikor megjelent Richrd huszrszzada, akiket dnk utn kldtek s segtettek nekik a biztonsgos visszavonulsban. A kt testvr nagyon boldog volt, hogy hat v utn vgre tallkoztak, hiszen vek ta nem lttk egymst.
A betyr
A csata utni jjelt dn s Richrd a kzeli faluban tltttk. A testvrek prbltk sszeszedni csapataikat, de a legnagyobb baj az volt, hogy nem volt lelmk. Boksa Gergt, az krhajcsrt kerestk, akire tven krt bztak korbban, de nem tudott beszmolni ezekrl. Megbntettk, megvertk s elzavartk a tborbl. tment a nmetekhez s bosszbl mindent elrult a magyar csapatrl, hogy kevs a fegyverk s az lelmk. Boksa a nmeteknl megtallta az eltnt krket s mivel a katonk nem rtettek hozz, vigyzott az llatokra. De egy klns csellel elhajtotta a gulyt a nmet tborbl, s visszajuttatta a magyar sereghez. Baradlayk nagy rmmel fogadtk, s Boksa Gerg paprt kapott rla, hogy semmisnek tekinthet a vers, s visszakapta a fegyvereit is.
A Kirlyerdben
Az isaszegi tkzet legdicsbb csatja zajlott a Kirlyerdben. Hromezer huszr csapott ssze az osztrk sereggel. Az erd melletti tisztson ember ember ellen kzdtt. Itt tallkozott jbl a kt rgi nagy ellenfl, Palvicz Ott s Baradlay Richrd. A tbbiek utat nyitottak nekik, amikor elindultak egyms fel. Nem trdtek a vdekezssel, csak a tmadssal. Egyszerre vgtak egyms feje fel, de Richrd fejt csak egy tompa ts rte. Pl vitz rfekdt gazdjra, hogy megvdje s az lete rn mentette meg Richrdot, hiszen a lovak agyontapostk. Palvicz slyos sebet kapott a fejn. Richrd amikor maghoz trt, a csata mr vget rt magyar diadallal.
A haldokl ellenfl hagyatka
Richrd mltan elbcszott Pl vitztl. Utna elment a haldokl Palvicz Otthoz, aki a hallos gyn ngyszemkzt elmeslte a nagy titkt Richrdnak. Palvicznak volt egy fia, akit mr rgta keresett, s a gyerek anyja egy gazdag hlgy volt, aki nem akart rla tudni. Megkrte Richrdot, hogy keresse meg a fit s nevelje fl, de ne mondja el senkinek, ki a gyerek anyja. Richrd meggrte, hogy gondoskodik a gyermekrl. Palvicz Ott Richrd kezt szortva halt meg.
Napfny s holdfny
Baradlay dn felesge, Aranka s kt gyermeke Jenvel egytt biztonsgban voltak a Krs-szigeten. Aranka aggdott, mert nem kapott hreket sem a frjrl, sem az apjrl. Jen tartotta benne a lelket s elrulta neki, hogy a zsebkendbe hmzett jelekkel lehet a katonkkal levelezni. Kzben Baradlayn a nemesdombi kastlyban krhzat rendeztetett be a szabadsgharc sebesltjei szmra. Sajnos a hbors sebeken kvl a kolera is puszttotta az embereket, ezrt Baradlayn nem rt levelet szeretteinek, s nem ltogatta meg ket. A hzban volt mg egy kp Baradlay-rl, a kszvrl, s az asszony vele „beszlgetett” estnknt, s elmondta neki emelt fvel, hogy amit tett, azt jl tette s nem bnt meg semmit.
Sttsg
A Plankenhorst-hzban is a magyarorszgi hadi esemnyeket figyeltk. Soror Remigia mr nem merte egyedl odaksrni Editet, kt msik apcval mentek. Megrkezett Rideghvry, aki beszmolt a magyarok gyzelmrl, Richrd s Ott prbajrl. Alfonsine dhrohamot kapott, amikor megtudta, hogy meghalt Ott s megfogadta, hogy bosszt ll az sszes Baradlay-n. Rideghvryban j trsra lelt ebben az gyben. Alfonsine nem engedte visszavitetni Editet a kolostorba, hogy lssa a lny szenvedst, ha meghalna a kedvese, Richrd.
Mindenvr dm
Mindenvr dm olyan ember volt, akit soha nem rdekelt a szp ruha, a gazdagsg vagy a rang. ldeglt kis hzban, fldjvel, felesgvel kettesben, gyerekk nem volt. Mindenvrk Tallrossy Zebulon egyik lnynak keresztszlei voltak. Hozzjuk meneklt Tallrossy s elmeslte meneklse trtnett. Megfutamodott a nmet ell, kt napig futott az erdben, aztn egy hordba rejtettk, majd napszmos ruhba, ksbb zsid asszonynak ltzve meneklt, s vgig rettegett, hogy valaki felismeri s megli. Mindenvr majd megszakadt a nevetstl a trtnet alatt. Megrkezett Szalms uram is, aki az ellensghez tartozott s mindkett azt hitte a msikrl, hogy azrt jtt ide, hogy t elfogja. Szalms elmeslte, hogy a magyarok gyztek. jszaka aztn flelmkben mindketten elmenekltek.
Sorst senki sem kerlheti el
Tallrossy kt napig bujdosott az erdben, amikor egy tisztson tallkozott Szalms urammal s megbeszltk, hogy mostantl hagyjk egymst bkn. Szalmsi rgtn tovbbllt. Tallrossy vgre megltott egy magyar katont, aki Boksa Gerghz vezette. azta parancsnok lett s elmondta neki, hogy a trvnyszk hallra tli a hazarulkat s a hazjukat cserbenhagykat. Zebulon nagyon aggdott, hogy t is ellltjk. Meneklnie kellett, mert ha a magyarok, ha a nmetek kapjk el, kivgzik. Ezrt egy szekren meneklve eljutott egy tvoli falucskba, ahol egy luthernus paptl krt segtsget, aki sajt fihoz kldte klfldre reverendban. Csak egy tlevelet kellett ehhez krvnyeznie a csszri hadak kormnybiztostl, Rideghvry-tl, aki azonnal felismerte. Meggrte, hogy Tallrossy-t nagy emberr teszi hsges ragaszkodsa miatt, s rgtn kinevezst ajnlott neki.
Egy magnyos lovag
Pesten hatalmas volt a csend. Baradlay Richrd rkezett lhton, mgtte a csapata vonult. Az utcn mindenki ljenezte ket. Richrd Palvicz Ott gyermeknek gymjt, Bajcsiknt kereste, aki a fit bjtatta. De megtudta, hogy az asszony egy brtnben van Budn, s a gyerekrl rajta kvl senkise tudott semmit.
Prharc mennykvekkel
A magyar sereg krlzrta Budt, de a vrat nem tudta bevenni. A tmadsokra a vr vdi azzal feletek, hogy Pestet gyztk. Amg Komrombl az ostromgykat meg nem hozattk, nem lehetett dnt rohamot indtani a vr ellen. Richrd azzal bzta meg a cipszmestert, akinek a hzban lakott, hogy a szerdai hetivsron jusson be a prruhban a vrba, kmlelje ki a vrrsg hangulatt. A huszrtiszt arra is megkrte a frfit, hogy keresse meg Bajcsiknt, s tudja meg tle, hogy hov tette a fit. Mihly sikeresen bejutott a vrba, de nem tudott beszlni az asszonnyal, mert tfuszos lett s krhzba szlltottk. A haditancsban tallkozott a kt testvr. Az lsen azon vitatkoztak, hogy abbahagyjk-e a kiltstalan harcokat, vagy minden ervel tmadjanak. dn le akarta lltani, Richrd folytatni akarta a csatrozst. Az osztrkok valahogy megtudtk, hogy hol van a fhadiszlls s elkezdtk lvetni. A rohamot harmadnapra tztk ki, addig folytak az elkszletek. Mihly mester megint volt Budn, s arrl hozott hrt, hogy Szalmssal tallkozott, szerinte az a km, akitl az osztrkok elre rteslnek mindenrl. Az reg a Dunn keresztl egy pesti hzra hvta fel Richrd figyelmt, aminek a padlsablakaibl gyertyval adtak a tlpartra jeleket. Az osztrkok valban jl rtesltek voltak, a kszl pesti tegeket azonnal tz al vettk, s sztlttk. De a jelzett hzban semmi gyansat nem talltak. A megrkezett ostromlvegekkel elkezdtk lni a budai vrat. Vlaszul az osztrkok bombaest szrtak Pestre, lngokban llt minden hz. Mihly mester arra lett figyelmes, hogy egy Duna-parti palota pen maradt, s annak padlsablakaiban gyertyk gnek. A lngtengereken keresztl megkzeltette a hzat, az egyik szobban rbukkant Szalmsra, s a mlybe tasztotta.
Zenit
Az ostrom eltti estn dn prbajra hvta Richrdot, ami azt jelentette, hogy aki hamarabb r fel a vrba a maga oldaln, az gyz a prbajban. Hajnali hromkor gydrgs adta tudomsul mindenkinek, hogy a dnt tkzet megindult. dn az nkntesek kztt a hgcsn igyekezett a vrfalra feljutni. Ell haladt, de vratlanul Mausmann kapitny elzte meg, aki a hgcs als rszn kapaszkodott felfel s a fal tetejn kzvetlen kzelrl kapott hallos lvst. dnnek sikerlt feljutnia, mieltt az ellenfl jra tlttt volna. Richrd a vr tls oldaln prblt meg feljutni. A Vilmos-ezred szuronyosaival folyt a kzitusa a falak kztti szk helyen. Hirtelen jtt egy huszrcsapat s elfoglaltk a vrat. A kt testvr hsiesen harcolt, de dn volt a gyorsabb. Richrdnak meg kellett akadlyoznia, hogy felrobbantsk a Lnchidat, de ksn rt oda s felrobbantottk.
Az eldobott llek
Az ostrom utn Budavr minden utcjn csorgott a vr a csatornkban. Richrdnak az volt a legfontosabb, hogy elrje a krhzat s megkeresse Bajcsiknt. A nt mr csak holtan tallta, de az gya melletti falra kombkom rssal fel volt jegyezve egy cm, ahov Palvicz Ott fit vitte. A pest krli falvakban sokan ltek dajkasgbl, az eldobott gyermekek szmra ez a sors vrt. Monoron Kaszn hzban Richrd egy csom gyereket tallt egy szobba bezsfolva. Amikor megtallta Krolykt, rgtn visszavitte egy pesti gyermekkrhzba, mert szembetegsge volt a kisfinak.
Ephialtes
Rideghvry-val s Tallrossy-val tallkozunk ismt. Az r visszaidzi a trtnelembl azokat, akik tkoztk hazjukat vagy eladtk azt. Ilyen volt Ephialtes is, aki eladta Hellszt. Rideghvry is eladta hazjt. Behvta a cr seregeit, hogy tegyenek rendet s trljk el "ezt a nyomorsgos trsasgot". Tallrossy Zebulon bizony nem annyira lvezte ezt a cselekedetet. St egyszer eszbe jutott egy magaslatnl, hogy mint Dugovics Titusz lerntja magval a mlybe Rideghvryt, de aztn t lnyra gondolt, s nem lett hs. Prblt rdekldni a megtorlsrl, de Rideghvry csak latinul volt hajland idzgetni. Prblt vele sszeveszni vagy megszkni, de Rideghvry nagyon ragaszkodott hozz. Zebulon ellopott egy angol nyelv tlevelet, amiben nincs nv s cm, teht brki felhasznlhatja, majd egy gygyszer segtsgvel kitseket "szerzett" magnak, ami miatt Rideghvry messze szaladt tle, mert azt hitte, is kolers. gy szabadult meg Zebulon Rideghvry-tl, aki tovbb masrozott a cri sereggel.
Perhelia
Csodlatos gi tnemny tnt fel a 1849 jniusban az gen, de a termszettudsok nem foglalkoztak vele. Csak a np trdtt az gi tnemnnyel, akik babonasgbl rossz jelnek tekintettk. Lnghy Bertalan, a protestns prdiktor - aki az ids Baradlay temetsn azt az emlkezetes imt mondta s Aranka apja volt - hatalmas parasztsereggel vdte a Tiszt. Krte Istent, hogy ha ez a jel az gen valban vszjsl, akkor inkbb haljon meg, mert nem akar ezen a fldn lni, ha nem lehet ez szabad fld. Isten, aki tudta, mi kvetkezik, meghallgatta imjt, s maghoz vette a hsges szolgt. Ezutn a keresztes had sztszledt, a np pedig hazament.
Rgi j bartok
A magyar sereg Vilgosnl letette a fegyvert. Augusztus 13-n este Baradlay dn a csillaghullst nzte s vrta, hogy sorsa beteljesljn, ezrt megrta a bcslevelt. dn kapott egy levelet Zebulontl, amiben ott volt az ellopott angol tlevl, rajta Rideghvry alrsval, amivel megszkhet Angliba. Nyitva llt a menekls tja. Az alrs lttn megszletett az elhatrozsa. Nem vrta meg, mg ellenfele majd a flbe sgja: „Ez az utols lpcsfok ama bizonyos magaslathoz”, s elindult Galcia fel. Az els ellenrzsnl sszetallkozott Leoninnal, rgi j bartjval, aki minden bartsgukat elfeledve bezratta, s meghagyta az rnek, hogy ha szkni akar, lje le. Az r - akivel egytt menekltek annakidejn a farkasok ell - elengedte s gy dnnek sikerlt megszknie.
Nadr
dn msnapra mr egy puszta kzepn lovagolt, amikor tallkozott Boksa Gergvel, a marhapsztorral. Tle tudta meg, hogy Rideghvry Nagyvradon van. Vilgoss vlt szmra, hogy ha Leonin nem fogja el, akkor bizony Rideghvry kezeibe fut s az, akinek nem adn meg magt. jra hitt a bartjban. Boksa mondta, ne adja fel magt, hanem kvesse. A pusztn, majd mocsarakon keresztl haladtak s eljutottak egy hzhoz, ahol bevrhatja az tlett. Boksa bizony az otthonba, a csaldjhoz vezette dnt a Krs-szigetre.
A nem mutatott levl
A Krs-szigeten dn iszonyatosan szenvedett a csald krben, hiszen minden nap vrta levelre a vlaszt, amelyben tudatta a trvnyszkkel, hogy vrja tletket s bele fog trdni dntskbe. Felesge az rlet hatrn volt s llandan knyrgtt, hogy menekljn. dn helyett Jennek rkezett egy levl, illetve Eugen Baradlaynak, amit tvesen hasznltak. Az Eugen magyarul Jen s nem dn. gy Jent hvtk a trvnyszk el dn helyett. Jen nem mutatta meg a levelet, csak elindult. Megprbltk visszatartani, mert azt hittk, hogy Plankenhorstknl akar kegyelmet krni, igazi tervt mgsem rulta el.
Egy ember, akit mg eddig nem ismertnk
Jen megjelent a kihallgatson dn helyett, ahol mindenrl kikrdeztk. Vllalta, amivel vdoltk, de msok ellen nem tanskodott. A brk csodlkoztak azon, hogy mindent vllalt, de nem akarta, hogy hosszra nyljon a trgyals, hogy szembestsk valakivel, aki felismerhetn. Gyorsan vgeztek, az tlete hall, vgrehajtsa msnap lesz. pedig csak annyit krt, hogy levelet rhasson a csaldjnak.
A tlvilgrl
dn s felesge a gyerekekkel s zvegy Baradlayn-val visszakltztek a kastlyba, s tovbbra is vrtk dn beidzst. Egyik nap egy katona rkezett, aki mindhrmuknak levelet hozott. Termszetesen Jentl, amiben megtudtk, mit tett rtk. Mindhrman zokogtak, de a katona eltt mg vissza kellett fojtani a knnyeiket. Egy mellnyt is tadott a katona, melyet Jen viselt a kivgzs alatt, amin hrom vres lyuk ltszdott.
A kszv ember eltt
Az ids Baradlayn rjngve rohant fia mellnyvel a kezben a kszv ember kphez. t vdolta a szrny tragdikrt, melyek a csaldjt rtk. dn mr nem akart hst jtszani, hiszen ccse volt az igazi hs. Neki megmaradt a csald, akiket tmogatnia kell.
A brtn tvrdja
A brtnben, ahol Jen volt, Richrd is ott raboskodott. A brtnfalon t rteslt (kopogtatssal), hogy hallra tltk testvrt. A cellkbl gy rkezett a hr, hogy az reget. k dnre gondoltak, de Richrd mindig Jent hvta gy, br is gy tudta, dnnek kellett volna meghalnia.
Az els trdfs
Alfonsine boldogan tudatta a tudstsbl vett hrt Edittel, hogy az egyik Baradlay mr meghalt. Edit nem ismerte dnt, de azrt megsiratta. Alfonsine nem tudta, hogy azt az embert lte meg, aki t a legjobban szerette a vilgon. Aki mg akkor is megbocsjtott neki, amikor rjtt arra, hogy fektette rulsval a srba.
A fejgrcsk napjn
A teljhatalm kormnyznak fejgrcsei voltak, ilyenkor legjobb embereivel is nagyon kemnyen bnt. Minden kegyelemrt knyrgnek nemet mondott s a legslyosabb tleteket osztogatta. Alfonsine ks jszaka rkezett hozz, aki megtudta, hogy mr msnap levltjk a kormnyzt kemnykezsge miatt. Rvette, hogy mg azon az jszakn hozzanak meg minden tletet, s vgezzk ki hajnalban a foglyokat, lkn Baradlay Richrddal.
A tr hegye letrve
A kormnyz meggrte, hogy gy fog tenni. Alfonsine diadalittasan rkezett Bcsbe s elmondta anyjnak s Editnek, hogy vgre minden terve sikerlt, s meglte Richrdot is. Azonban Alfonsine rosszul szmolt. A kormnyz nemhogy hallra tlt volna minden foglyot, hanem elengedte minden bntetsket. Elmondta Richrdnak, hogy szabadulst Alfonsine-nak ksznheti, s tnyjtotta halott testvre hajfrtjt, ami szke volt, mint Jen, s nem fekete, mint dn. Rihrd azonnal elindult Bcsbe, hogy elmenjen a Plankenhorst hzba s megtallja Editet. Kzben kiderlt, hogy ugyanazon a vonaton utazott, mint a diadalittas Alfonsine.
A kszv ember felel
Ekzben zvegy Baradlayn minden nap a frje kpe eltt knyrgtt s vdolt. Vdolta a kszvt Jenrt s knyrgtt Richrdrt. Aztn megrkezett egy levl, amelybl kiderlt, hogy Richrd vgre kiszabadult. Az asszony gy rezte, hogy frje felelt neki, s Jen volt a kzbenjr, mint gyermekkorban is mindig a kt szl kztt.
A kr
Richrd megjelent Plankenhorstknl s senki sem rtette, hogyan lehetsges ez. Alfonsine rosszul szmolt, a kormnyz mshogy cselekedett. Edit boldogan rohant Richrd karjaiba. Plankenhorstn elmondta lekicsinylen, hogy Richrdnak semmi joga Edithez, hiszen nem mlt hozz, se rangja, se vagyona s Editnek mr krje van. Edit azonban odavgta, hogy mindenkinek elmondja majd, hogy egy jszaka megszktt a zrdbl s a kaszrnyban tlttte az jszakt a szeretjvel. Ez elg is lett volna, de a brn mg megprblkozott azzal, hogy tudja, hogy van egy fia Richrdnak s ezzel a fival akarta befeketteni Richrdot Edit eltt. Richrd elmondta a gyermek trtnett, de nem rulta el az anyja nevt. E hr hallatra mr nem tartztathattk tovbb Editet.
Comedy of errors
Richrd s Edit boldogan hagytk ott a Plankenhorst-villt. Elhatroztk, hogy amint lehet, sszehzasodnak. Nem ment tl hamar, mert annyi engedlyt kellett elintznik, hogy bizony hosszra nylt a vrakozs. De k mgis kivrtk azt tisztessgesen, s egyszer eskvt tartottak.
A szenvedsek kulcsa
Az eskv utn szksen, szernyen, de boldogan ltek, hiszen Richrdnak mr nem volt vagyona. Aztn Salamon, az reg zsid zsibrus elment hozzjuk s elmeslte nekik, hogy bizony Editnek nagy hozomnya van, gy nem kell tovbb szklkdnik. Magukhoz vettk Krolykt, Palvitz Ott s Alfonsine fit.
Hsz v mlva
Richrd Palvicz Ott fit sajtjaknt nevelte, de az kamaszknt megszktt tbb ezsttel a hzbl. A viselkeds oka az volt, hogy anyja, Alfonsine azt hazudta neki, hogy vrszerinti apjt nevelapja lte meg. Vgl hivatalnok lett, itt tallt r Alfonsine, aki idkzben koldusbotra jutott. Fia nem segtett rajta, mert megkapta atyai rksgt s kivndorolt Amerikba. Alfonsine pedig vgl rltekhzba jutott, amit zvegy Baradlayn alaptott. Alfonsine itt tudta meg, hogy Jen halt meg dn helyett, s megbocsthatatlan vtke miatt a tlvilgon sem nyugodhat majd.
Vgsz
Kzben azonban felntt egy jabb nemzedk, a vrt s a knnyeket elmosta az id, s az j kor jobb idk remnyt gri a magyar nemzetnek.
|