A regnyt 13 vig rta. Azzal egytt, hogy sok letrajzi vonatkozs elfordul a mben, mgsem nletrajzi regny, hanem egy kamasz fi neveldsi regnye. A fit a nci halltborok szrny tapasztalatai rlelik felntt.1973-ban kszlt el, de csak 1975-ben jelenhetett meg, s a korabeli kritika ekkor is elhallgatta. Nem nletrajzi regny, hanem nletrajzi formban rt regny. Fhse a 15 ves Kves Gyuri, akit koncentrcis tborba visznek. Kves egy gyerek szemvel ltja az esemnyeket, gy semmit nem tall felhbortnak, termszetellenesnek. A regnynek valjban ez a legnagyobb jszersge, hogy nem a felntt szemszgvel tekinti a holokausztot, hanem egy gyermekbl. A regny stlusa is szokatlan, ironikus st nha mr groteszk hangnemben rja le a szenvedstrtnetet.
Elemzs: Fszereplje Kves Gyuri. Belesodrdik az esemnyekbe, s az szemszgbl ltunk mindent. Cselekmnye: a fi elhurcoltatsa, lgerbeli lete, letben maradsa, hazatrse. Szerkezete: 9 fejezetbl ll, melyet helysznek szerint 3 rszre oszthatunk.
1.rsz: A normlis htkznapi let: az otthon, az iskola, a csald. Apja bcszik a csaldtl, mert knyszermunkra viszik. Itt mg megblyegzetten, jogfosztottan, de emberknt ltezhet.
2.rsz: Munkba menet elfogjk, megfosztjk ruhjtl, nevtl. Egy szm lesz.
A tudatlansg llapotban li t, hogy vagonba rakjk, Auschwitzba szlltjk. A lgerben csak egy test. Mindent al kell rendelnie annak, hogy lelmet szerezzen, letben maradjon. Tudatban a szrnysgek vlnak termszetess. A trtnseket megprblja a maga szmra racionlisan rtelmezni. Az idsebb, tapasztaltabb lgerlakk tancsait megfogadja . (16 vesnek hazudja magt). Fertzst kap, s a birkenaui elklnt tborba szlltjk. Itt ri a lger felszabadtsa 1945 tavaszn. A gyantlansg, a tudatlansg llapotbl a tapasztalatok, a tuds birtokba jut. A gyermekbl felntt vlik.
3.rsz: A hazatrs. A vilg kzmbsen fogadja. St…! ltzete miatt lenzik a villamoson. A csaldi otthont lebombztk. Mindez arra kszteti, hogy soha ne felejtse az tlt, megszerzett tapasztalatot s tudst.
A m hangvtele: visszafogott, trgyilagos. (Egyetlen percre sem rezzk a ncik elleni gylletet, vagy az nsajnlatot, ami a m risi rdeme) Az r nzpontja: a fi naiv szemvel s a lgerlakk racionlis gondolkodsval azonos. A regnyr rdeme: jat tudott mondani a holokauszttal kapcsolatban: a trtnelem esemnyei sem jk, sem rosszak, csak megtrtnnek. S az egsz holokauszt brkivel brmikor megtrtnhet, s a vilg megy tovbb. A regnyrt 2002. oktber 10-n irodalmi Nobel-djat kapott.
A m cselekmnye
1.
Budapest, 1944 tavasza: Kves Gyrgy 15 ves gimnziumi tanul nem megy iskolba, hogy egytt tlthesse a napot az apjval, akit behvtak munkaszolglatra. Apja s mostohaanyja tzifval kereskedtek; a boltot most tadjk korbbi segdjknek, aki „fajilag teljesen rendben van”, vagyis nem zsid. St rra bzzk kszereiket s egyb rtktrgyaikat is. Megegyeznek, hogy ha rendezdik a helyzet, mindent visszakapnak. – Este sszegylik a rokonsg, hogy elbcszzanak az aptl. A beszlgets fleg a hborrl s a zsidk kiltsairl folyik: abban remnykednek, hogy a vesztsre ll nmetek alkudozni akarnak a szvetsgesekkel, s ebben a budapesti zsidsg egyfajta „trgyalsi alap” lehet. Ksbb egy rokon tviszi Gyurkt a msik szobba, hogy imdkozzanak, de a fi nem tud hberl.
[rezhet, hogy Kves Gyurknak nem alakult ki az identitsa; nem tudatostotta magban, hogy zsid – a vallst nem gyakorolja, a „szent nyelvet” nem ismeri, magyar iskolba jr, a magyaros Bocskay-ruht viseli. A kls krlmnyek – az n. zsidtrvnyek – knyszertik r a zsid sorsot, de ez csak ksbb tudatosul benne.]
2.
Budapest, kt hnap mlva – nyr: a gimnziumban korbban fejezdtt be a tants „a hbor miatt”, Kves Gyurka ktelez munkt vgez: a csepeli kolajfinomt lebombzott pleteit ptik jj. Apjtl rendszeresen rkeznek a levelek, gy tnik, elviselhet a munka-szolglat. St r tisztessgesen vezeti az zletet, a bevtellel elszmol, st, lelmiszer-csomagokat is hoz a mostohaanyjnak. (Idkzben cskkentettk a zsidk ltal megvehet lelmiszerek mennyisgt.) Gyurka az desanyjt is flkeresi hetente ktszer, ahogy ezt a vlperben meghatroztk.
– Egy lgitmads alatt a lgpincben letben elszr cskoldzik; a szomszdjuk lnya, Fleischmann Annamria lesz els szerelme. Naponta tallkoznak. Egyszer arrl beszlgetnek, amit nem rtenek, de nagyon foglalkoztatja ket: a zsidsgukrl. „Elvgre az embernek tudnia kell, hogy mirt gyllik!” A klvilg hatsra kialakul bennk az a gondolat, hogy „mi, zsidk, msok vagyunk, mint a tbbiek, s ez a klnbsg a lnyeg, emiatt gyllik a zsidkat. […] Hol egyfajta bszkesget, hol meg inkbb valami szgyenflt rez miatta.”
3.
Msnap reggel a Csepelre tart autbuszrl egy rendr leszlltja a zsid utasokat. Kves hamarosan tallkozik a tbbi fival, akikkel az ptkezsen dolgozik. Felntteket is hoznak, mindenkit a rgi Vmhzban riz egyetlen rendr. Nem kzli velk, mi vr rjuk, mert maga sem tudja: parancsot teljest s jabb parancsot vr. Dlutn ngykor a rendr azt mondja, hogy „a felettes hatsg el indulunk, az irataink bemutatsa cljbl”. A csoport hrmas sorokba vonul a vros fel, tkzben jabb csoportok csatlakoznak hozzjuk – teht Pest hatrban mindentt sszeszedtk a vrosbl kifel utaz zsidkat. Amikor a menet a forgalmas utckon halad, egy frfi kiugrik a sorbl s elmenekl; ezt Gyurka is megtehetn, de azt hiszi, nincs mitl flnie, msrszt igen ers benne a fegyelmezettsg, a rendhez val alkalmazkods. A csapat rzst vgl csendrik veszik t s jszakra mindenkit bezrnak az Andrssy csendrlaktanya udvarra, illetve az istllkba.
4.
Msnap villamoson s hajn tviszik ket a Budakalszi Tglagyrba. Itt a kvetkez napokban a nmet tisztek s a magyar Zsidtancs kpviseli mindenkinek azt tancsoljk, hogy nknt jelentkezzenek nmetorszgi munkra, mert elbb-utbb gyis odaviszik ket, de az els nkntesek mg vlogathatnak is a munkk kzl. Sokak ezt j lehetsgnek ltjk, mert bznak a nmetek „korrekt s relis” gondolkodsban, a munka- s rendszeretetkben. Egy rabbi is van kztk, akinek egyre tbb a hallgatja: a megprbltatsok vllalsrl beszl nekik, mert Isten akaratbl ez a zsidsg sorsa.
– Kves Gyurka is jelentkezik a munkra. Marhavagonokban indulnak az tra. A magyar hatrnl egy csendr beszl a vagonba: „Ahov ti mentek, ott tbb mr nem lesz szksg rtkekre. A nmetek amgyis elvennk! Akkor meg mirt ne inkbb magyar kzbe jusson? Hiszen ti is magyarok vagytok vgeredmnyben!”
– Nhny nap mlva a vonat megrkezik Auschwitz-Birkenauba. A csomagokat a vonaton kell hagyniuk – mondjk nekik – ksbb majd visszakapjk. A rakodst vgz rabok jiddisl figyelmeztetik a magyar fikat, hogy tizenhat vesnek mondjk magukat, mert csak gy mehetneki dolgozni. Megtrtnik a szelekci: kln a munkakpes frfiak – kztk Kves s csepeli trsai – a msik csoportba a nk, az regek s a gyerekek. Az orvosi vizsglaton (2-3 msodperc, az orvos rnzsre dnt) kiszrik a valban munkakpesek kzl az alkalmatlanokat. Ezutn kvetkezik a frd, a testszrzet leborotvlsa s ferttlents. Minden fennakads nlkl folyik, a rabok egyttmkdnek a nmetekkel; amikor egy altiszt felszltja ket, hogy most mg bntetlenl beszolgltathatjk az elrejtett rtktrgyakat, ezt is megteszik. Civil ruhjukat mr nem kapjk vissza, flveszik a cskos rabruht.
5.
Ismerkeds a tborral: szgesdrtkerts, ramot vezettek bel, eltte gereblyzett fldsv: aki rlp, az rtoronybl figyelmeztets nlkl lelvik. Az ebd: ehetetlen leves, komiszkenyr, margarin. melyt szag mindenhol, mint az jpesti brgyrnl; flfedezik a krematriumot, de mg nem tudjk, mi a rendeltetse. Ksbb, amikor a rgebbi rabok elmondjk, hogy a munkakptelenek holttestt ott getik el, azokra gondolnak, akiktl a vagonok eltt, a szelekcinl elvltak. A cementpadls barakkban csak priccsek vannak, kevesebb, mint az ember, szinte csak lve lehet aludni.
- Hrom nap mlva vonatra teszik ket – hrom napos t, nyolcvanan egy vagonban – az ti- cl: Buchenwald. Kves itt mr sorszmot kap – 64921 – amit meg kell tanulnia, mert mostantl ez a neve; a ruhjra srga hromszget varr, mert zsid, benne egy U betvel, mert magyar. Buchenwald munkatbor, nem megsemmisttbor, mint Auschwitz, itt jobb s bsgesebb az ellts. Kves vgleges helye a zeitzi altbor lesz. Itt ismerkedik Meg Citrom Bandival, aki rgta raboskodik, gy sok hasznos tancsot adhat neki a tllshez.
6.
A zeitzi tborban Kves azt mondja: „egyelre elegend j rabb vlnom, a jvend majd azutn meghozza a tbbit.” Megtanulja, hogy a legfontosabb a rend (ez egybknt eddigi letben is a legfbb szempontja volt), csak a fegyelmezettsg segt a tllshez. Egy lebombzott gyr jjptsn dolgoznak – a nmetek itt sznbl akarnak benzint ellltani. Megtanulja, hogy takarkoskodjon az erejvel, ossza be az lelmiszer-fejadagjt, rendszeresen tisztlkodjon s hogy ne szlljon szembe a feljebbvalkkal. Ltja, hogy trsainak egyre fogy az ereje, sorra eltnnek az emberek, akiket ismert. – Megismeri a „menekls” hrom formjt: az emlkeibe merl s gpiesen, oda sem gondolva cselekszik; megprbl elbjni a tbor terletn, de az ilyet mindig megtalljk s kegyetlenl megbntetik; megprbl elszkni a tborbl, de mindig visszahozzk s a tbbiek eltt kivgzik. (Egy ilyen akaszts alatt van rsze egy klns kzssgi lmnyben: az sszes zsid rab mormolva nekli a kaddist a halottakrt.) Ekzben ereje rohamosan fogy, csontt sovnyodik, sebek s feklyek bortjk a testt.
7.
Hrom hnap mlva a jobb trdn egy srls elfertzdik, hamarosan a combja is megtelik gennyel. Trsai elviszik a gyenglkedre, innen tszlltjk Gleinba, a krhzba. A bal cspjn is kialakul a flegmn, llandan nyitva tartjk a sebeit, hogy kifolyhasson a genny. Kzben a zeitzi tborban az addigi strak helyett kbarakkokat ptenek, az egyikben krhzat alaktanak ki, ezrt t is visszaviszik. Sebe nem gygyul, az polk lassan lemondanak rla. Egyszer az gyba fektetnek egy haldoklt, aki msnapra meghal, de nhny napig nem szl rla, hogy tvehesse az lelmiszeradagjt. Vgl a betegeket tszlltjk Buchenwaldba. Kves mr eszmletlen, gy, amikor megrkeznek, az testt is a hullk kz dobjk. Amikor a testeket fldobljk a kordre, megszlal – kap mg egy kis haladkot az lettl. „Szeretnk mg lni kicsit ebben a szp koncentrcis tborban” – suttogja magban szgyenkezve.
8.
Azt hiszi, megsemmist tborba hoztk, ezrt hossz ideig mindenre gyanakszik: meglepdik, hogy a zuhanybl vz folyik s nem gz; a krhzban arra gondol, hogy hen akarjk halasztani; amikor mgis kap telt, felttelezi, hogy ksrletezni fognak rajta. Nagyon nehezen fogja fel, hogy valban krhzban van: a termekben nem emeletes priccseken, szalman fekszenek, hanem gyakon s gynemben; az orvos rendszeresen ltogatja s kezeli a betegeket; rendszeresen kapnak enni; a teremfelgyel segtksz; itt ismt a nevn tartjk nyilvn s nem a sorszmn.
[Ezek a htkznapi tnyek a normlis emberi let alapfeltteleit jelentik, de eddig ezektl meg volt fosztva; Kertsz arra dbbenti r az olvast, hogy szinte llati vagy nvnyi ltbe sllyesztettk ezeket az embereket.]
A francia orvos s a lengyel (?) teremfelgyel, Pjetyka szintn foglyok. A feladatuk, hogy a rabkrhz betegeit, ha lehet, ismt munkakpes llapotba hozzk, s akkor mehetnek „nach Hause” – vagyis vissza, a tborba. Gyurka azt is csodaknt li meg, hogy egyes betegekhez ltogatk jnnek s mg olyan rgen elfeledett ajndkot is hoznak, mint a citrom; hihetetlen, hogy a szomszd terem felgyelje, a cseh Bohus megsznja s lelmiszer-ajndkot hoz neki; hogy a teremfelgyelk sszejrnak, „trsasgi letet lnek”.
- Egyre gyakrabban lehet tvoli gydrgst hallani. A krhz a szokott rend szerint mkdik, de feltn vltozsok is vanak: „gyans idegenek” nznek be a krterembe, suttogva beszlgetnek, s Pjetyka egy este rongyokba tekert puskt hoz magval! Aztn egy napon a hangszrbl izgatott parancs szltja fel az SS-rket a tbor elhagysra. Ksbb tbb nyelven elmondott zeneteket hallanak, magyarul is: „a magyar lgerbizottsg megalakult” – a tbor felszabadult! Gyurkt a „szabadsg” sz meg sem rinti, mintha elfelejtette volna a jelentst; fleg az aggasztja, hogy a nagy felfordulsban aznap a krhz nem kapott ebdet, s csak akkor nyugszik meg, amikor a hangszrban bejelenti a lgerbizottsg, hogy mr fzik a gulyslevest…
9.
A buchenwaldi tbor felszabadulsa utn a rabok mg ott maradnak; akiknek van hozz erejk, kisebb csoportokban elindulnak haza, az amerikaiak olykor rendelkezskre bocstanak egy teherautt is. Gyurka csoportja gyalog indul el „Mikls bcsi” vezetsvel, aki rgi kommunista lehet, mert ilyen dalokat tant nekik. A csoport szedett-vedett (az amerikaiktl kapott s az SS-raktrbl szerzett) ltzetben utazik t Nmet- s Csehorszgon, s kzben gyakran tapasztaljk, hogy a lakossg fl vagy idegenkedik tlk. Egy cseh vrosban egy frfi a gzkamrkrl faggatja; arra akar bizonysgot szerezni tle, hogy a halltborok nem is lteztek, ez csak rmhr, amit a zsidk terjesztenek.
- Megrkeznek a Nyugati pu-ra, innen villamossal (nagy csoda!) mennek t a Keleti pu-nl lv „seglyhelyre”, ahol a volt raboknak iratokat s seglyt adnak. Ha mr ott van, elmegy a Nefelejcs utcba, amirl annyit meslt neki Citrom Bandi Zeitzban. Citrom Bandi nem trt haza, de a csaldja remnykedik, hogy taln egy kvetkez csoporttal…
- A villamoson is rzkeli, hogy az emberek elhzdnak tle. A kalauz le akarja szlltani, mert nincs jegye. Ekkor egy jsgr veszi vdelmbe; beszlgetni kezd vele, mert cikksorozatot akar rni a borzalmakrl. „Sok borzalmon kellett-e keresztlmenned? – Azt feleltem, attl fgg, mit tart borzalomnak. Bizonyra sokat kellett nlklznm, heznem, s valsznleg vertek is taln, s mondtam neki: termszetesen. – Mirt mondod, des fiam – kiltott arra fel, de mr-mr gy nztem, a trelmt vesztve –, mindenre azt, hogy „termszetesen”, s mindig olyasmire, ami pedig egyltaln nem az?! – Mondtam: koncentrcis tborban ez termszetes. – Igen, igen – gy –, ott igen, de maga a koncentrcis tbor nem termszetes! – bukkant vgre a megfelel szra mintegy, s nem is feleltem nki semmit, mivel kezdtem lassan beltni: egy s ms dologrl sosem vitzhatunk, gy ltszik, idegenekkel, tudatlanokkal, bizonyos rtelemben vve gyerekekkel, hogy gy mondjam.”
- Rgi laksukban mr ms lakik, be sem engedik. A szomszd Steinerktl tudja meg, hogy apja meghalt Mauthausenben. Az anyja l, rdekldtt is utna. A mostohaanyja felesgl ment St rhoz, „aki a nehz idkben bjtatta”. Steinerk elmeslik, mennyit szenvedtek a hbor utols vben, s minden esemnyre azt mondjk: „jtt a…csillagos hz, a nyilasok, a Duna-part, a felszabaduls.” Gyurka erre azt mondja: „mi is lptnk, mi is megtettk a magunk lpseit. k is elre tudtak, k is elre lttak mindent. […] Az reg Fleischmann flugrott: – Mg taln mi vagyunk a bnsk, mi, az ldozatok?! – s prbltam nki elmagyarzni: nem bn, csak be kne ltni, szernyen, egyszeren, pp csupn az rtelem miatt, a becslet kedvrt, hogy nem lehet, prbljk megrteni, nem lehet mindent elvenni tlem, nem lehet, hogy ne legyek se gyztes, se vesztes, hogy ne lehessen igazam, s hogy ne is tvedhettem volna, hogy semminek se legyek sem oka, sem eredmnye, egyszeren – prbljk meg beltni, knyrgtem szinte: nem nyelhetem le azt az ostoba kesersget, hogy pusztn csak rtatlan legyek.”
- Kvecses Gyrgy elbcszik. „Anym vr, s bizonyra igen megrvend majd nkem, szegny. Emlkszem, valaha az volt a terve, hogy mrnk, orvos vagy valami effle legyek. gy is lesz minden bizonnyal, gy, amint kvnja; nincs oly kptelensg, amit ne lnnk t termszetesen, s utamon, mris tudom, ott leselkedik rm, mint valami kikerlhetetlen csapda, a boldogsg. Hisz mg ott, a kmnyek mellett is volt a knok sznetben valami, ami a boldogsghoz hasonltott. Mindenki csak a viszontagsgokrl, a „borzalmakrl” krdez: holott az n szmomra tn ez az lmny marad a legemlkezetesebb. Igen, errl kne, a koncentrcis tborok boldogsgrl beszlnem nkik legkzelebb, ha majd krdik.”
...amikor mg a mesk ugy kezddtek hogy"egyszer volt hol nem volt..." Ki ne szerette volna rgen a flesmacit,ugriflest,kocksfl nyuszit,dr.bubt...s mg sorolhatnm a kedvesebbnl kedvesebb fszereplket,akik valamikor beloptk a gyerekek szvbe magukat.nemrg bukkantam ezekre a meskre a neten,amit szeretnk veletek megosztani:J szrakozst kvnok hozz!