Albert Camus:Pestis
Hangosknyv,itt meghallgathatod
Tartalom:
Oranban, egy csendes algriai kisvrosban vagyunk. A rvid bevezetben megfigyeljk, hogyan dolgoznak, hogyan szeretnek, hogyan halnak meg ott az emberek. Ez a vros, ekkor mg, egszen htkznapi ltvnyt nyjt. Krniksunk, Bernard Rieux doktor sorra ltogatja betegeit, s szintn beteg felesgt kszti egy utazsra, a gygyulst gr tvoli szanatriumba. Az orvos felfigyel egy felettbb furcsa jelensgre: mindenfel dgltt patknyok hevernek, eleinte pr tetem, majd naprl napra tbb. Megismerjk a regny fbb alakjait, a Prizsbl rkez Raymond Rambert jsgrt, a kszl regnye els mondatn tljutni nem tud Joseph Grand vroshzi hivatalnokot, a jezsuita Paneloux atyt, a ktes ellet Cottard-t, s a korbbi eszmirt vezekl Jean Tarrou-t, a pr hete rkezett idegent, ki a doktor mellett, az esemnyek msik f krniksa lesz.
A patknyinvzi egyre aggasztbb vlik, s br van benne valami fenyeget, senki sem tulajdont nagyobb jelentsget neki, fkpp, hogy pr nap utn meg is sznik. Napok mltn azonban a doktor hzmestere megbetegszik, s hatalmas knok kzepette, hirtelen meghal. Ezzel a pillanattal j idszmts kezddik a vrosban. Nhny napon bell tbb, hasonl tnet halleset kvetkezik be, majd egyre tbb s tbb, mg az orvosok vgl knytelenek kimondani a hihetetlent, a megdbbentt: a rg kiirtottnak hitt pestis ttte fel a fejt. A csapsok ltalban kszletlenl rik az embereket, noha folyamatosan jelen vannak az letben, ez a jrvny is kszletlenl r mindenkit. Ellenszer nincs.
A vrost vesztegzr al helyezik, laki foglyokk lesznek, a tvollvknek nem ajnljk a hazatrst. A szksgllapot miatt egyedl maradt emberek kiszolgltatott vlnak a gyengesgnek, s az rtelmetlen leigzottsgnak. Senki sem vrhat kls segtsget, a jindulat, a kivtel, s az engedly szavak rtelmket vesztik. De ekkor mg mindenki azt hiszi, hogy a baj csak tmeneti, m az id mlsval az emberek rdbbennek, hogy brmelyikk ldozatt vlhat, gy a pestis mindenki kzs gyv lesz.
Ezzel a felismerssel indul a msodik fejezet. Az emberek sokflekppen reaglnak a knyszer csapdban. Klnbz stcikat lnek meg a bizonytalansg rzstl egszen a rettegsig, a teljes kiszolgltatottsgig. Ki beletrdik a helyzetbe, mint a magt nehezen kifejez, flnk Grand; ki lzad s felveszi a harcot, mint Rieux s Tarrou; ki meneklni prbl a gondosan rztt falakon t, mint a szerelmtl elszaktott Rambert; ki pedig gyeskedsre, haszonszerzsre rendezkedik be, mint Cottard. Csakgy, mint brhol s brmikor, ha csaps r egy kzssget.
Idvel a jajszavak termszetess vlnak, az emberek belefradnak a haszontalan sznalomba. Rieux doktor kr meghunyszkodni nem akar kis csapat szervezdik, kik az ldozatok mell llnak, s erejkhz, lehetsgeikhez mrten segtik a rszorultakat. Rambert mindent elkvet, hogy kijusson a vesztegzr al vett vrosbl, de beltja, hiba az erfesztse, vgl Rieux mell ll is, csatlakozva az nkntes segtk tborhoz.
A rvidke harmadik fejezetben, nyr vgre, a pestis mr mindent elbort, a ragly tetzik. Az egyni sorsok eltnnek, csak egyetlen kollektv trtnet, a pestis ltezik mr. Az ldozatok szma messze meghaladja a temet s a temetkezsi helyek lehetsgeit, a kegyelet mellkess, a temets szemlytelenn vlik, a halottak tmegt immr villamossal szlltjk a krematrium fel. Az egymstl elszaktott emberek emlkezete lassan a kpzeletkkel egytt huny ki, a mlt s a jv fogalma eltnik, csak a ktsgbeesett, fsult jelen ltezik mr. „A ktsgbeess megszoksa rosszabb, mint maga a ktsgbeess”- rja Camus. A pestis, Rieux doktor remny nlkli kzdelmben, egy vget nem r veresget jelent.
A negyedik rszben, mikor a pestis llandsul, megjelenik a fradtsg, s a kzny. Az orvosok mr rg nem gygytanak, csak diagnosztizlnak, adminisztrlnak s elrendelik az elklntst. Mgis, e jvtlenl vergd, halott vrosban, egy csendes jszakn eljn a bartsg rja a megfradt Rieux s Tarrou szmra. Emberek tudnak maradni az embertelensgben. Vllvetve, a kzs gyrt. s elmlik a Karcsony is, ami inkbb a Pokol, mint az Evanglium nnepe, ebben a szeretet nlkli vilgban. Roppant rzelmi viharok dlnak szereplink lelkben. Rambert, aki idkzben megtehetn, hogy kiszkjn a vrosbl, mgis marad, mert mr idevalnak rzi magt, s nem tudja cserbenhagyni trsait. Paneloux atya, ki eleinte a valls javra akarja felhasznlni a jrvnyt, egy rtatlan kisgyermek, a br kisfia hosszadalmasan gytrelmes halltusjt vgignzve eljut szinte „az eretneksg hatrra”, meghal, s nem derl ki, hogy a hitben val megrendlse, vagy a pestis vitte-e el. s ekkor halvny remnysugrknt, a pestissel fertztt Grand hirtelen meggygyul, eljnnek jra a patknyok, s gy tnik, a jrvny meghtrl.
Az tdik rsz elejn felcsillan a remny. A hnapok alatt kiksrletezett szrum hatni kezd, noha az ldozatok szma mg jelents, egyre tbben gygyulnak meg. s a kzssgi tragdia visszaszorulsval eltrbe kerlnek az egyni tragdik. Rieux vesztesge is risi. Felesge a tvoli szanatriumban, magnyosan hal meg, s az utolsk kzt bartja Tarrou is a pestis ldozata lesz, mieltt mg bartsguk kiteljesedhetett volna. s egyszer csak eljn az id, mikor a jrvny elmlik, az let jra indul a megnyitott vroskapukon, s megrkezik az els vonat is az llomsra. Vajon mi vltozott majd egy v alatt? Folytatdhat-e minden onnan, ahol a jrvny eltt abbamaradt? A bke jtt el, vagy csak a fegyversznet? Rieux pontosan tisztban van vele, hogy ez a krnika nem a vgleges gyzelem krnikja. A veszly mindig lesben ll, s trelmesen vr, hogy brmikor jra lecsaphasson valahol a gyantlan emberekre.
Elemzs:
A regny 1947-ben jelent meg.
A m 5 fejezetre tagoldik:
1. A patknyok elznlik a vrost s megdglenek.
2. Az emberek megbetegszenek, hasonl tneteket produklva, mint a patknyok: daganatok, tlyog, lz, helyi gyulladsok, szrny szag, stb. A lersban naturalista mdon: igen rszletesen mutatja be a tneteket.
3. Egyre szaporodnak a halottak, a vros vezeti knytelenek elismerni a jrvnyt. Karantnt rendelnek el: senki sem hagyhatja el a vrost. A halottak szmnak emelkedsvel a temetsek egyre szemlytelenebb vlnak, a vgn mr villamosokkal szlltjk a krematriumba a halottakat. Az emberek belefsultak a hallesetek sorozatoss vlsba ahogy Tarrou mondja: minden egyes nap halottak napja volt.
4. Tetpont: a br kisfia hallnak rszletes lersa. Minden lnyeges szerepl vgignzi a kisfi sztlan haldoklst, mert egy jfajta szrummal prblnak segteni rajta. Az esemny megrendt hats, a jelenlevket a ltezs abszurd voltval szembesti.
5. Egszsges patknyok bjnak el, elkezdenek gygyulni a betegek, megsznik a pestis.
A regny cselekmnye egy kitallt, de mly alapossggal lert jrvny majd egy v alatt trtn lefolysa, az sszezavart emberek viszonyulsa a megmagyarzhatatlan rettenethez, s egymshoz. A m tulajdonkppen egy krnika, a pestis krnikja. t fejezetre tagozdik, a jrvny klnbz fokozatainak megfelelen.
Ami a tny, hogy Camus e regnyben a pestissel szimbolizlja a ncizmus borzalmt, a remny s ktsgbeess szortsban l emberek vergdst. Fhse pedig a Sziszphosz mtosz irodalmi megtesteslse, a kzd, s a sors ellen lzad ember, aki a gyzelemrt szll harcba nap mint nap. Parttalan munkafolyam, fj tehetetlensg, hibavalsg, ktsgbeesett magny, ezek a jellemzi. Taln mgis a fhs legnagyobb lzadsa a sors ellen, hogy az rtelmt nem keresve, vllalja a kiltstalan kzdelmet.
A trtnet azrt aktulis, mert brmely lethelyzetre kiterjeszthet, amelyben az ember korltozva, szeretteitl elszaktva rzi magt. A csald, ltbiztonsg, egszsg nem magtl rtetd javak, hanem kivltsg. Akkor tudunk megbirkzni a htkznapi s a rendkvli nehzsgekkel, ha ezt szem eltt tartjuk.
|