Szorongs a suliban.
A gyerekeknl tapasztalhat stresszreakcik majdnem mindig azzal az ignykkel vannak kzvetlen kapcsolatban, hogy nagyon fontos szmukra krnyezetk elfogad, pozitv visszajelzse. Ezt a lgkrt a legtbb csaldban a szlk, rokonok megteremtik szmukra, de az iskolba kerlskor esetleg meg kell kzdenik rte. Ez sok gyerek szmra stresszes, szorong idszakk vltoztatja az iskolai veket.Gyakran tapasztalom, hogy ami neknk, felntteknek annyira egyrtelm, az a gyerekeknek sokszor krdses. k szeretik hallani, mennyire szeretjk ket, mennyire nagyra rtkeljk ezt vagy azt a tulajdonsgukat.Mg ki sem derlt, mennyire tehetsges a gyerek az iskolban, s mris egy csom olyan hats ri, ami stresszre ad okot. Emellett mg meg kell tanulnia olvasni, rni, szmolni, s lssuk be, ezek nmagukban sem egyszer mveletek.
A teljestmnyknyszer ugyanolyan llekgyilkos, mint a kudarc, mivel a jl teljest gyerekek gyakran gy rzik, nekik ktelez hozni a sznvonalat, s mindig az len jrni. k nem hibzhatnak.
Hogyan oldhatjuk a stresszt s a szorongst?
Mrd fel relisan a gyerek kpessgeit, s ne vrj tbbet annl, mint amire kpes, de adj meg neki minden segtsget ahhoz, hogy azt viszont tudja hozni.Ha nehzsgei addnak az iskolban, keressetek segtsget a fejlesztsre. A szakrtelem nlkli monoton gyakoroltats megrendti a bizalmt, bizonytalann teszi, s szp lassan flni fog tled.
Nos, az alap az itt van fentebb. Elfogads, relis elvrsok (Tedd meg, amit tudsz, s ha nem sikerl, nincsen baj), nyugodt, szeretetteli kzeg, rendszeres pozitv megersts, iskolai plusz gyakoroltats elkerlse otthon, sok mozgs, kzs programok, ahol a gyerekkel beszlgetnk.
Gondoltl- e mr arra, mennyire ismered a gyereked. Egy- egy szituciban megkrdezed- e, mit szeretne , mit rez . Feltetted- e mr neki azokat a krdseket, amik valban foglalkoztatjk, s meghatrozzk a vilghoz val viszonyt?
Otthoni tanuls:
Ha a hzi feladatot otthon kell megcsinlni,s mr ettl grcss, ideges,feszlt lesz a gyerek,az a legfontosabb,hogy elszr megnyugtassuk.Nem gy kell nekifogni hogy neki ez a dolga,hanem vezessk r hogy j dolog a tanuls,j dolgokat tud meg, gy okosabb lesz.A msik hogy tegyk rdekess,viccess a tanulst.gy sokkal knnyebb lesz szmra is megtanulni.Egyes esemnyeket igen nehz megrteni a gyerekek szmra,ezrt rdemes viccesen eladni elszr az esemnyeket.
pl.:
A trtnelem nem knny tantrgy egy tanulssal kszkd gyerek szmra.Elszr olvassuk el mi hangosan,majd magyarzzuk el mirl van sz,hogy egyltaln megrtse mit kell megtanulnia.aztn olvassa el is hangosan.Ne szidjuk le ha hibzik az olvassban,vagy az rtelmezsben!Csinljunk belle egy pont!De ne gnyoldjunk!
Egy hosszabb terjedelm anyagot szakaszokban tanulja,s minden szakasz utn mondja el ellrl amit eddig megjegyzett.Ha elakad,segtsk ki,de ne kezdje emiatt ellrl az egszet!
Nem knny verseket se tanulni,fleg a nehz nyelvezet verseket,mivel ezeket rgen rtk.Akkoriban ms szavakat hasznltak,mskppen is beszltek,amin a mai gyerekek csak mosolyognak.A versek megtanulsban mg nagyobb lehetsg van arra hogy viccesen tanuljk meg.El kell olvasni ,rtelmezni,tbeszlni a mondanivaljt,s utna mehet a szveg megjegyzse.Ezt tbbnyire rdemesebb versszakokra bontva tenni.Minden versszak megtanulsa utn egytt mondassuk fel elejtl az sszes versszakot.
Szorongs: Amit a szl tapasztal:
-
A gyermek nem azt nyjtja az iskolban, ami tle elvrhat lenne, br jval tbbet tud.
-
Gyakran fradkony, nygs, befel fordul, szomor.
-
Alvs zavarok lpnek fl (nem tud elaludni, jszaka felbred, „jr az agya”.)
-
A szmra flelmetes helyzetekben megfutamodik (nem megy be dolgozatokra, lg az iskolbl, nem jr haza, csavarog, stb.)
-
Gyakran kpes „lebetegteni magt” bizonyos fajta megmrettetst jelent helyzetek eltt (fejfjs, lz, hasmens, stb.)
-
Ingerlkeny, srtdkeny, knnyen „bevgja a durct”.
-
Semmi sem j neki, pesszimista.
Szorongs: Amirl a gyermek beszmol:
grcsl,
heves szvdobogsa van,
fj a feje
izzad,
remeg,
melyeg, hnyingere van,
szdl, akr el is jul,
gyakran jr WC-re
Mit tehet a szl, ha a gyermeke szorong?
Mieltt ktsgbe esne gyermeke problmi miatt, rdemes jobban megvizsglni a helyzetet s a krlmnyeket.
-
Olyan dolog miatt szorong a gyermeke, amitl ms gyermek is szokott?
-
Trtnt vele valami a mltban (nevetsgess vlt a tbbiek eltt az rn, s ennek mr j ideje), s emiatt mg most is retteg, aggodalmaskodik a felelsek miatt?
-
A szorongsa egyre tbb helyzetben jelentkezik?
Amennyiben a gyermek flelmei tlzak, nem megalapozottak, vagy olyanok, amelyeket a legtbb gyermek az korban hasonl helyzetekben mr meg tud oldani, mikzben erre nem kpes, emellett szorongsa hosszabb ideje fennll (legalbb 3 hnap), akkor komolyan foglakozni kell a problmval.
Arra is figyeljnk, hogy mekkora jelentsget tulajdontunk gyermeknk flelmnek? A gyermeket az eltte lv feladat megoldsban jelentsen htrltathatjuk, ha a problmt tlsgosan felnagytjuk eltte. Ugyanakkor a helyzet elbagatellizlsa sem vlik elnyre. A legjobb elszr egytt megbeszlni a helyzetet.
Hogyan oldhatja a gyermek a sajt enyhbb szorongst a szl segtsgvel?
Hogyan beszlje meg a szl a gyermekkel a szmra kritikus helyzeteket, amitl szorong?
rdemes elszr megismerni a gyermek llspontjt:
-
Mit rez egy ilyen helyzetben?
-
Szerinte mikor, milyen krlmnyek kztt alakulhatott ki a szorongsa? (Ez fontos informci lehet a szl szmra.)
-
Hogyan prblta eddig a gyermek oldani a szorongst?
Ezekhez a krdsekhez szksg van a szl nyitottsgra, kvncsisgra, rdekldsre. A beszlgets sorn a sajt vlemny hangoztatsa helyett btort, bztat krdsekkel tudhat meg minl tbbet a gyermek helyzetrl.
Ezt kveten dolgozzanak ki egytt megoldst tbb lpsben. A szorong gyermek esetben csak kis clokat rdemes kzsen kitzni. Szksg van olyan tmogatsra, ami mg nem terhes a gyermeknek, hiszen pont az ellenkezjt rnnk el azzal, ha llandan a „nyakn lgnnk”.
Szlknt rdemes csak annyit elvrni a gyermektl, amire mg kpes.
Mikor rdemes a szorongs miatt szakembert keresni?
Abban az esetben, ha a gyermek szorongsa:
-
hossz ideje tart, tbb mint 3 hnapja s nem cskken.
-
vagy akadlyozza az letvitelt, tanulst, trsas kapcsolatait.
-
vagy az letnek egyre tbb terletn jelentkezik.
-
vagy a fizikai tnetek ersdnek, (hnys, hasmens, fejfjsok, izzads, tic, stb.)
-
vagy elalvsi, alvszavarok lpnek fel.
Itt nem trtnk ki rszletesen a pnikbetegsgre, a knyszeres cselekedetekre, knyszeres gondolatokra, s a poszttraums stressz szindrmra. Ezekben az esetekben mindig keressen szakembert a gyermeke problmira. Az ilyen helyzetekben nincs mire vrni! A gyermek rdekben felttlenl meg kell keresni a helyi Nevelsi Tancsadt.
Forrs:http://www.boldog-gyermek.hu
|