Szophoklsz: Antigon /Teljes m/
10. osztlyosok eladsban:
Elemzs:
Szophoklsz: Az egyik legjelentsebb drmar volt. Kr. e. 496-406-ig lt. Szophoklsz lptetett fel elszr hrom sznszt, vezette be a dszletezst, krus tagjainak a szmt 12-rl 15-re emelte.
Tbb, mint 120 darabot rt, ebbl ht maradt fenn. Tragdii kzl hrom a thbai, hrom a trjai mondakrhz kapcsoldik, egy pedig Hraklszrl szl.
Az Antigont kb. 442-ben rta Szophoklsz, s a thbai mondakrhz kapcsoldik.
Szereplk
→ Antigon (Haimn menyasszonya)
→ Iszmn (Antigon testvre)
→ Kren (a kirly)
→ Haimn (Kren fia, Antigon vlegnye)
→ Teireszisz (vak js)
→ Euridik (Kren felesge)
→ r
→ szolga
→ thbai vnek kara
emlegetik:
→ Eteoklsz (vdte a vrost)
→ Polneiksz (vrsora tmadt)
→ Oidipusz + thbai mondakr szerepli
Nhny szerepl jellemzse
Antigon:
Antigon egy fiatal kirlylny. Pozitv szemlyisg. CSaldszeret, fontosak szmra a szoksok, a hagyomnyok. rzkeny, rzelmekkel teli ember. Egy hatrozott, magabiztos lny, aki tulajdonkpp tl makacs, megrendthetetlen, de btran vllalja tetteinek kvetkezmnyeit. az egyetlen, aki a lelkiismeret parancst letnl is drgbbnak tartja. A hallt rtelmetlennek tekinti, nem tartja dicssgesnek. Ragaszkodik az lethez, nagy az letszeretete. Utols kvnsga, hogy tli is tltessenek igazsgosan.
Kren:
Kren clja, hogy a vros bkjt helyre lltsa s fenntartsa. Zsarnokknt viselkedik, nem hallgat senkire, nem befolysolhat. Semmi nem tudja dntst befolysolni, tvedhetetlennek rzi magt. Kren tlete nem igazsgos, mgis tl makacs, hajthatatlan, hatrozott. A tragdia vgn sajt bnei miatt omlik ssze.
Iszmn:
Iszmn vatos, trvnytisztel lny. Nem meri kimondani, amit rez, amit gondol. Fejet hajt a zsarnok eltt, br nem rt egyet vele. Nem segti testvrt, Antigont Polneiksz eltemetsben, de mikor Antigont vdoljk, bnrszessget akar vllalni s ez valamelyest a csaldszeretetre, s becsletessgre vall.
Haimn:
Haimn blcs, okos rvekkel prblja apjt meggyzni, hogy lssa be hibit, br ezzel szembeszll apjval, szembeszll a kor rtkrendjvel. Nem tiszteli a kort, a tekintlyt.
Inkbb Antigont, a szerelmt vlasztja, mindennl fontosabb neki.
Teireszisz:
Teireszisz kvlll, gy trgyilagosan tud tlni. Br vak, lt a „legtisztbban”, a klssgek, rzelmek nem befolysoljk. Biztos az rveiben, semmi nem rendti meg, a teljes tuds birtokban van.
Kar:
Az agg thbaiak kara.
k a legvltozbbak, kezdetben dicstik Krent, majd megprbljk befolysolni, vgl elmarasztaljk.
F konfliktusok
Antigon ↔ Kren
A f konfliktus, vagyis az alapkonfliktus Antigon s Kren kztt van.
Kt rtkrend sszetkzse teremti a konfliktust. Kren szerint Polneiksz hazarul, s mivel gy gondolja, hogy v minden hatalom, megtiltja, hogy eltemessk. Szerinte Eteoklsz tisztessget rdemel, de Polneikszt ellensgnek tekinti. „A jnak rossznak egy a jussa nem lehet.” Antigon szerint viszont az isteni trvnyt mg a kirly sem vltoztathatja meg, gy a vgs tisztelet mindenkinek kijr. Szerinte testvrt eltemetni szgyen nem lehet, ezrt bszkn vllalja tettt. „Az n vezrem a szeretet, s nem a gyllet.”
Antigon ↔Iszmn
Antigon s Iszmn kztt is konfliktus keletkezik, hiszen Iszmn inkbb Kren mellett ll, fejet hajt a zsarnok eltt, br nem rt egyet vele. Iszmn flti a sajt brt, s Antigont is prblja lebeszlni arrl, hogy a kirly parancst megszegje. Antigon viszont hajthatatlan, Iszmnre nem hallgat, s haragszik is r egy kicsit, amirt nem akar killni Polneiksz mellett.
Thbai mondakr: Laiosz, Thba kirlya felesgvel, Iokasztval nmegtartztat mdon lt, mert azt a jslatot kaptk, hogy Laiosz fia meg fogja lni az apjt, s az anyjt veszi el felesgl. Egyszer azonban a kirly mgis megszegte az nmegtartztatsi fogadalmat, s fia szletett. A csecsem bokjt tszratta - innen a neve: Oidipusz, dagadt lb, s kitette a Kitarn hegyre. A szolgnak azonban megesett rajta a szve, s elvitte a csecsemt Korinthoszra, Polbosz kirlyhoz, aki a sajt fiaknt nevelte fel.
Amikor Oidipusz is elment egy jsdba, ugyanazt a jslatot kapta, mint egykor apja, Laiosz. A jslattl val flelmben nem trt vissza Korinthoszra - mivel mg mindig Polboszt hitte apjnak - , hanem Thba fel vette az irnyt. Az ton idegenekkel tallkozott, akikkel vitba keveredett s meglte ket. Az egyik kzlk az apja volt. Mikor Thbba rt, a vrost ppen egy szfinx tartotta rettegsben mindaddig, amg valaki vlaszt nem ad a talls krdsre. Oidipusz ezt megtette, gy elnyerte a kirlyn - sajt anyja - kezt. A jslat teht beteljesedett.
Oidipusznak kt fia (Polneiksz s Eteoklsz), s kt lnya (Antigon s Iszmn) szletett. Egyszer azonban dgvsz puszttott a vrosban s addig nem rt vget, amg fny nem derlt Laiosz gyilkosra. Mikor kiderlt az igazsg Iokaszt ngyikos lett, Oidipusz pedig megvektotta magt. Lnyval, Antigonval Kolnoszba meneklt, s itt is halt meg.
Oidipusz kt fia vltotta ezutn egymst Thba trnjn. Eteoklsz azonban elzte btyjt a vrosbl, aki az argoszi kirly segtsgvel tmadst intzett Thba ellen. A hbort elvesztette Polneiksz, s meg is halt a testvrvel egytt.
A kirly ezutn Thbban Kren, Iokaszt testvre lett.
Az Antigon szerkezete:
Expozci: a drma bevezetse a drmai szituci, az alaphelyzet megismerse. A prolgosz s a pardosz alkotja.
Antigon s Iszmn van a sznpadon. Kt trvny ll egymssal szemben: az isteni, si szoksjog, a lelkiismeret s az embersg parancsa, ami azt mondja, hogy a halottat el kell temetni; s Kren trvnye, hogy a - szerinte - hazarult tilos eltemetni.
Antigon az isteni trvny mellett dnt, el akarja temetni testvrt. drmai jellem. Iszmn nem mer szembeszllni Krennal, neki fontosabb sajt lete, mint az ltala is elismert erklcsi ktelessg vgrehajtsa.
Bonyodalom: az els epeiszodionban kezd kibontakozni a drmai harc. Itt ismerkedhetnk meg Kren jellemvel: krked magabiztossg jellemzi, flnyes, kevly, szemlynek tlzott fontossgt hangslyozza s tvedhetetlensgt hirdeti. Uralkodsi elveivel ennek ellenre egyet lehetne rteni, azonban elvei s tettei kztt mly szakadk ttong. Elhangzik els parancsa is: Polneikszt tilos eltemetni. A rendelet kiadsa utn nem sokkal az r jelenti, hogy valaki mgis eltemette a halottat. Kren ekkor srtett hisgban hallra tli az elkvett. ekkor mg nem is sejti, amit a nzk mr tudnak, hogy Antigon temette el a testvrt.
A kar szerepe: a vnek tancst jelenti meg a darabban. Nem mernek llst foglalni, vonakodnak. Kren kezdi elveszteni a tmaszait, kezd egyedl maradni.
Az 1. sztaszimon Szophoklsz egyik legszebb kardala. Az embert csodlatosnak nevezi (a sz eredeti grg jelentse: rettent, hatalmas, ers, gyes, okos, tiszteletremlt). A kar szerint az ember isteni dolgokra is kpes, de ezeket rosszra is felhasznlhatja. A thbai vnek vgl kimondjk, hogy nem akarnak osztozkodni Kren tetteinek felelssgben.
Konfliktus: Itt "csap ssze" egymssal a kt fszerepl, ez a 2. epeiszodion.
Az r kezdi a jelenetet, a beszdbl fny derl hitvnysgra, emellett kslelteti a konfliktus kirobbanst.
Kren prblja menteni tekintlyt, azt hiszi, hogy Antigon tagadni fogja tettt. A lny ezzel szemben felvllalja azt, itt kemny, frfias, megingathatatlan, mg bszkn nevetni is tud. Krent ez mg jobban felbszti, srtett ggjben mg Iszmnt is hallra tli. Itt mr nem csak kt ember, hanem kt erklcsi vilgfelfogs is ll egymssal szemben.
Megjelenik Iszmn is, aki felvllalja a hallbntetst, Antigon azonban bszkn, st ggsen visszautastja. E tettvel vagy azt akarja kinyilvntani, hogy nem kvn kzssget vllalni testvrvel, vagy megsajnlja s a pusztulstl akarja megmentni.
Ekkor tudjuk meg, hogy Antigon Kren finak Haimnnak a menyasszonya.
Ksleltets: a 3. epeiszodionban jelenik meg Haimon. Ekkor tmad fel a remny a nzben, htha a fi tud hatni apjra, s megmenti menyasszonyt. A kirly azonban elvakult ggjben nem hallgat fira s a npre (aki szintn azt akarja, hogy Antigon letben maradjon), st mg fia ngyilkossgra val utalst is flrerti, azt hiszi, t akarjk meglni.
Kren most mr teljesen magra maradt, a kar is nyltan szembefordult vele. Iszmnnek ekkor megkegyelmez a kirly.
A 4. epeiszodionban hallhatjuk Antigon meghat halotti siralmt. Zokogva bcszik Thbtl. Alakja most nies, tele gazdag rzelmekkel, tiszta embersggel. Antigont elhurcoljk, Kren gyztt. A nz azonban vrja a folytatst, az erklcsi bns (Kren) megbnhdst.
Krzis: az 5. epeiszodionban egy vak js jelenik meg, aki arra kri Krent, hogy tegye jv tvedst. A kirly ekkor mg a jst is srtegetni kezdi. A vak ember megjsolja, hogy bneirt "cserbe" el fogja veszteni a fit. A kirly megzavarodik, a karhoz fordul, aki azt tancsolja neki, hogy bocsssa szabadon Antigont, temettesse el Polneikszt. Kren megtrten engedelmeskedik.
A feszltsg felolddik, a nz joggal hiszi, hogy a drmai cselekmny lezrult, hiszen Kren megbnta tettt, mg minden jra fordulhat.
Vgkifejlet: az exodosban kvetkezik be a katasztrfa. Hrnkk hozzk a hrt, hogy Antigon, Haimn s Eurdik ngyikosok lettek. Kren ekkor erklcsileg sszeomlik, a sajt hallt kvnja. sszeomlsa azonban nem tragikus buks, hanem jogos bntets. Az exodikon a gg eltlsvel, a blcs belts dicsretvel zrja le a tragdit.
|