Homrosz: Ilisz s Odsszeia – szemelvnyek
Homrosz: Ilisz:Rvid tartalma
A teljes mvet itt elolvashatod
Homrosz: Odsszeia Rvid tartalma
A teljes mvet itt elolvashatod
Hangosknyv:1/4.A tbbi rszhez a videban tallod a linket.
Az eposz trtneti elzmnyei az skltszet varzskpzetekkel teltett elbeszl mvei,amelyek elkpzelt sket, varzserej hsket mutattak be.
Jellemzi:
1.nagy llegzet elbeszl kltemny
2.fennklt stlus
3.emberfeletti hsk
4.a fhs kimagaslik
5.mtosz s legenda realitssal vegyl
6.a rgmltrl szl
Eposzi kellkek:
1.seglykrs,invokatio1
2.propositio, tmamegjells
3.homroszi hasonlatok (nagy terjedelm, rszletez, nll letet l totalits)
4.enumerci, sereg szemle:az eposz trgynak nagysgt hivatott jelezni azzal, hogy
rszletesen felsorolja a kzdelemben szemben ll feleket
5.in medias res–a dolgok kzepbe vgva kezds
6.Dszt, llandjelzk:a szereplk egy-egy jellegzetes kls-bels tulajdonsgt
emelik ki
7.Csods elemek
sszehasonlts:
A kt eposznak nagyon sok azonossga s klnbsge van:
Mindeket alkots mfaja eposz, s a trjai mondakrt dolgozzk fel: A bilincseitl szabadult Promteusz Thetis istennnek azt a jslatot adta, hogy akrkinek a felesge lesz, a fia dicsbb lesz az apjnl. Zeusz ebben az idben kszlt elvenni Thetist, de a jslat ismeretben egy fldi halandhoz adta nl. A lakodalomra mindenkit meghvtak, csak Erist, a viszly istennjt nem. Ezrt egy aranyalmt dobott az nneplk kz “A legszebbnek!” felirattal. Az almrt Palasz Athn, Hra s Aphrodit versengett. Pariszt, a trjai kirlyfit krtk fel vitjuk eldntsre. Aphroditnek adta az almt, mert a vilg legszebb asszonyt grte neki. A hlgy, Szp Helna azonban Menelaosz felesge volt. Parisz megszktette Sprtbl s Trjba vitte. A grgk nemzetk srelmnek tartottk az asszonyrablst, ezrt egyestett sereggel vonultak ostromolni Trjt. Az lisz a hbor kilencedik vben csatlakozik a trtnethez, az Odsszeia pedig ott kezddik, ahol az lisz befejezdik.
Az eposzokra szintn jellemzek a hatalmas mretek: monumentlis alkotsok. Az akkori idben jszernek szmt verselsi formn, hexameterben rdtak. Az eposzokban megjelennek a Homrosz utn ltalnoss vlt eposzi kellkek. Ezek alapjn mindegyik eposz invokcival, seglykrssel kezddik, amely valamelyik mzshoz szl (“Frfiakrl szlj nkem, Mzsa”). Ezutn a propozci, a tmamegjells kvetkezik – Akhileusz vszes haragja. A trtnetek nem a mindensg kezdettl kezddnek, hanem a dolgok kzepbe vgnak (in medias res). A cselekmny megindtsa utn seregszemle (enumerci) kvetkezik, amely bemutatja a hsket, csaldjukat s persze a szembenll csapatokat. Az eposzokban tallhatunk mg csods elemeket, melyek az isteni beavatkozsok kvetkezmnyei. Hatalmas terjedelm hasonlatokat tartalmaznak (Pl.: Andromakh bcszsa Hektortl), amelyeknek tulajdonkppen semmi kzk nincs a vgkifejletre, de gy cselekvse alapjn tbbet tudhatunk meg a szereplrl. Megjelenik az kori Grgorszg emberkzpont vilga, megmutatja az akkori frfi, ni emberidelokat, azok kls s bels tulajdonsgait. Megtallhatjuk – az liszban Akhileusz pajzsa ksztse kzben, az Odsszeiban az egsz mvn keresztl a korabeli let enciklopdijt. Kisebb-nagyobb mrtkben szerepet kapnak bennk az istenek is. A kt eposzban mg kzs, hogy hsei vrengzsei ellenre megbklssel zrulnak (tessario).
Mint az elejn emltettem, klnbznek az brzolsi mdok. Az liszban az esemnyek kronologikusak, idrendi sorrendben vannak, s Trja krl jtszdnak, viszont az Odsszeiban prhuzamosan futnak a trtnet szlai a Fldkzi-tengeren s partvidkn. Ezt az eposzok keletkezsnek kb. 50 vnyi eltoldsa okozza.
Mindkt mben fontos szerepet jtszanak a fhsk, az emberidelok. Ms korszak termszetesen ms embert llit fel kvetend pldnak. Az lisz fhse, Akhileusz isteni szrmazs, hatalmas erej, nagy btorsg ember. Jellemz, hogy a bks, hossz de nvtelen let helyett a hsi halllal megszerezend dics hrnevet vlasztja. A msik kiemelked alak Hektor. is vitz, nagy erej frfi, s is nagyobbra tarja a hrnevet, mint az lett, csaldjt. Ezeket az embereket a dicssg s a harcolni vgys hajtja. Kegyetlen, vad dhkben belefeledkeznek mindenbe. Ezzel szemben az Odsszeiban Odsszeuszt a kvncsisg, a mindent tudni akars hajtja. Katonai vitzsge mellett kitn mesterember (pl.: tutajt csol), az sz embere.
A nidelok nagyjbl megegyeznek. Mindkt mben tbb n ltal megtestestet idel ltezik. Az liszban Andromakh (Hektr felesge) s Briszisz (Akhileusz rabszolganje), az Odsszeiban Kalpszo s Penelop. k egytt valstjk meg az kori nk ideljt (frfi szemszgbl): szpek, hsgesek, alzatosak, csaldszeretek.
Az istenek szerepe az liszban rendkvl nagy. k dntenek el mindent, az ember kezkben csak jtkszer, tlk fgg sorsa (Pl.: A kt sereg harct megelzen egy prviadalban Menelaosz majdnem legyzi Pariszt, de Aphrodit megmenti a trjai kirlyfit). Az Odsszeiban azonban csak korltozott szerepk van, az ember mr sajt maga irnytja a sorst.
Mindkt mben szerepet kap a htkznapi let. Az liszbl kiderl, hogy a grg nemessget egyltaln nem rdekli a jv, a mltjukbl lnek, csatkat beszlnek el, az elfogott katonkbl lett rabszolgk szolgljk ki ket, mikzben azon vitatkoznak, hogy kinek az se volt nagyobb hs. Itt is fontos szerepet kap a hitvilg, ami a valls uralkod szerepre utal.
A mestersgek kzl az r a kovcsmestersget emeli ki a knyv, de ezt is isteni foglalkozsknt. A htkznapi munkkat Akhileusz pajzsrl ismerhetjk meg (Pl.: paraszti munkk, psztorkods). Az Odsszeia jobban koncentrl a htkznapi letre. Az emberek mr nem csak nyers testi erejket hasznljk, hanem az eszket is. Elre megterveznek dolgokat, gondolkodsmdjuk fejlettebb, mint az liszban.
Az lisz egy fensges-tragikus eposz. Legnagyobb rszben csata s harcjeleneteket beszl el. Ezrt mondhatjuk, hogy az lisz fldhzragadt m. Mivel a harcokban valamelyik flnek meg kell halnia, tragikus lesz az esemny (Pl.: Hektr halla), fensges pedig, ha egy embertl emberfeletti teljestmnyt lthatunk (Pl.: Akhileusz gyilkos tombolsa). Az Odsszeira jobban illik az “utaz-kaladregny” jelz. A hs szinte minden pillanatt a tengeren tlti, s a veszlyes utazs tbbnyire ismeretlen cljt csupn a szeszlyes szl Vlasztja meg.
Mindkt eposz megbklssel vgzdik. Az liszban Akhileusz (szemlyes okokbl) desapjra gondol a fia holttestrt knyrg Priamosz lttn, rzelmei miatt hagy fl a tovbbi bosszval. Az Odsszeiban Odsszeusz pedig vak dhe helyett jzan eszre hallgat, embersgi okok tartjk vissza. Igaz, hogy nagyobb vrengzst rendezett a krk kztt, mint Akhileusz a trjaiaknl, de Hektor vtke eltrpl Antinoosz s trsai vtke mellett.
Az lisz s az Odsszeia ktsgkvl az kori grg irodalom kt legfnyesebben tndkl gyngyszeme. Segtsgkkel knnyebben megrthetjk a mlt nagy alakjait, tetteik s cselekedeteik mirtjt. A kt m kztti sok hasonlsg s ellentt az kor lass vltozst mutatjk be neknk, melyekbl megrthetnk bizonyos rk rtk igazsgokat, amelyeket nem tud megvltoztatni sem isten, sem ember.
|