Mrai Sndor: Egy polgr vallomsai
A teljes m
Epikus,nletrajzi m, amelyben a szerz sajt lett vagy annak egy rszlett, esetleg szemlyisgnek, jellemnek, vilgszemlletnek kialakulst vagy vltozsnak folyamatt mondja el./Kassa, a vidki vros mindennapjairl, sajt csaldjrl, ifjkori eszmlsrl./
Az r legjelentsebb alkotsban - a kt vilghbor kztti magyar irodalom egyik remekmvben - egy vroshoz, Kasshoz; egy osztlyhoz, a polgrsghoz; s egy letformhoz, az eurpai kultrhoz val elktelezettsgrl vall. Gyermekvei tjaira, a Felvidkre, ifjkori lmnyeinek sznhelyeire, Berlinbe, Prizsba, Velencbe kalauzolja el olvasit.
A m kt rsze 1934-ben, illetve 1935-ben jelent meg. A valloms a naplval s az nletrajzzal egytt a legszemlyesebb epikai mfajok kz tartozik.
Az els ktetben a kisfi kamassz vlik, fel is lzad, elbb az iskolai lelkiatya, majd a szli hz ellen. gy az otthon vdettsgbl vgleg ki kell kerlnie a rideg s knyrtelen vilgba. Az igazi neveldsi, fejldsi regny a msodik ktet.
Els ktet
I. A hz s laki, a laks, a vros.
II. A csald, az sk, a rokonok.
III. Az iskola, a tanrok, a fik.
IV. Az elbeszl lzadsa, az els pesti tanv, 1914 nyara.
Msodik ktet
I. Keret: utazs Prizsba. Nmetorszgi vek. Leipzig, Frankfurt.
II. Nmetorszgi vek: Berlin. Hzassg.
III. Prizsi vek. Olaszorszgi hnapok.
IV. Utazsok: Damaszkusz, London, Genf. Hazatrs Budapestre, egzisztenciateremts. Az apa halla.
A ktet 4-4 rsze tovbbi 11-12 fejezetre tagoldik, igen arnyosan, egy- egy fejezet ltalban 3-4 knyvoldalnyi.
Idkihagyssal szaktja meg s folytatja a visszaemlkezst. Alig emlti a vilghbort. Idben a vilgot kt rszre tagolja: egy a hbor eltti bkebeli s egy utna kvetkez hanyatlsra.
Idszerkezete: visszatekint, a folytonossg vratlanul s hirtelen szakad meg.
Mrai idszemlletre jellemz, hogy gy vli, a jv nem belthat.
ri hitvallsa: tansgtevs s rtkrzs. A mssg elfogadst vallja, ugyanakkor az ltalnos emberi rtkekhez ragaszkodik.
Az elbeszl vallomsainak lnyege a tansgttel egy szemlyisg fejldsrajzrl: miknt formldik egy polgr a 20. szzadban a kls s bels erk hatsra, s mindenfle ellenkez eljel hats ellenre miknt vlik kpess arra, hogy rtalljon arra az tra s hivatsra, amelyen s amellyel nazonossgt rezheti s kifejezheti, azaz felntt, rv, polgrr, eurpaiv s magyarr vlhat. A neveldsi regnyben az elbeszl szmra vgl is ezek a fogalmak nnek a legfbb rtkk, dacra annak, hogy mindez nkorltozst, lemondst is jelent. A gyermeki lt tbbnyire viszonylagos, mgis benssges vdettsge, az ifjkor szabadsga s szabadossga felhtlenebbnek mutatkozik, mint a felnttkor ktelmeinek sora, de ppen ezek a ktelmek adjk meg a ltezs rtelmt. Ez esetben az jsgrv-rv vlsrl van sz. Az elbeszl kamaszkora ta rnak kszlt. Ehhez bizonyos csaldi ellenllst is le kellett gyznie, ugyanakkor tehetsge jellegvel s mrtkvel sem lehetett tisztban. Nmetorszgba egy suhanc kltjellt s jsgr utazott, s a meglepen hamar bekvetkez jsgri sikerek ellenre is hossz vekig tartott, amg egy bels hang parancsra gy dnttt, hogy elssorban szprv kell vlnia. Az ri hivats, az arra val, szinte ntudatlan, mgis sugallatszeren kvetkezetes felkszls a m msodik rsznek kzponti gondolatkre, s vgl is a sikerek, a biztos nyugati egzisztencilis krlmnyek ellenre ez vezeti haza az elbeszlt: „r csak az anyanyelv lgkrn bell lhet s dolgozhat; s anyanyelvem magyar volt. Ezrt utaztam, vtizedekkel ksbb, mintegy rmletben, hanyatt-homlok haza; akkor mr trheten rtam nmetl, gagyogtam franciul s mindenestl mgis olyan sketsg-pnik fogott el az idegen nyelv akusztikjban, hogy spadtan hazamenekltem az anyanyelvbe.” Az rst erklcsi magatartsnak tekinti, elvgzend s elhrthatatlan szemlyes feladatnak, annak ellenre, hogy gy ltja: „az r megbukott, tekintlyt elvesztette, szavra tbb egy homokszem el nem moccan. [...] Az irodalom elvesztette erklcsi hitelt. Az emberi vgzeten nem vltoztatott tbb a legtkletesebb vers, a forr lehelet drmai szmonkrs, az epikai igazsgoszts sem. Az r nem avatkozhatott tbb a kor szndkba, meghallgattk, megtapsoltk s elfeledtk, mint a mutatvnyos produkcijt.”
Az rv formlds esztendeiben az is folyamatosan foglalkoztatja az elbeszlt, hogy milyen is az let s az irodalom kapcsolata. Az ifj jsgr az „letet” kereste, a szenzcit, az rettebb alkot mr gy gondolta, hogy „az let az r szmra gyans anyag, s csak mdjval, preparlt llapotban lehet felhasznlni belle valamit.” gy ltta, hogy az rs, miknt Osvt Ern elnevezte: letmd.
rtelmezse:
A polgrsg, a polgr-lt nem eleve gond az r szmra, hiszen polgrnak szletett, s br nem hve a szletsi kivltsgoknak, szrmazsra bszke, mert nem eljogot, nem anyagi elnyt, hanem szellemi s erklcsi rtket lt benne. A polgr-lt pozitv tartalmait az els vilghbor utni eurpai fejlemnyek s tapasztalatok tettk krdsess, a 19. szzadi fejldselv s biztonsgtudat rend fokozatos felbomlsa, amelyet a nmet- s franciaorszgi lmnyek elmlytenek, majd 1933-ban a fasizmus uralomra jutsa vglegest. Ettl az vszmtl nem lehet elvonatkoztatni, a m zrfejezete ezt egyrtelmsti is: „Aki ma r, mintha csak tansgot akarna tenni egy ksbbi kor szmra... tansgot arrl, hogy a szzad, amelyben szlettnk, valamikor az rtelem diadalt hirdette. S utols pillanatig, amg a bett lernom engedik, tanskodni akarok errl: hogy volt egy kor s lt nhny nemzedk, amely az rtelem diadalt hirdette az sztnk felett, s hitt a szellem ellenll erejben, amely fkezni tudja a csorda hallvgyt.” E nzet csak megerstse annak a Msodik knyvmsodik rsznek vgn olvashat fejtegetsnek, amelyik a ktfle Nmetorszgrl szl, s Goethe s Thomas Mann mellett foglal llst, azt a kt szerzt emelve ki, akik a legnagyobb hatssal voltak nemcsak az elbeszlre, hanem bizonyosan Mrai Sndorra is. Thomas Mann „Egy csald alkonyt” mutatja be A Buddenbrook hzcm regnyben, a magyar szerz e folyamatnak egy ksbbi llomst rgzti, de flmutatja a lehetsges ellenert is a minl tkletesebben vgzett munkban, ennek erklcsi fensgben. Ezzel a szemllettel a mi irodalmunkban a legkzvetlenebbl ugyancsak Kosztolnyi Dezshz ktdik.
Az igazi polgr mindig eurpainak is tartja magt, egy nemzetek fltti kzssg tagjnak. A szli hzbl ered ktnyelvsg s a nmetorszgi dikvek csak erstettk ezt a tudatot az elbeszlben, mgis r kellett dbbennie arra, hogy az eurpaisga inkbb csak kzp-eurpaisg, francia vagy angol fldn mr nem igazn rvnyes, fknt a Kzp-Eurpa ltal elvesztett els vilghbor utn. Azok a nemzetkarakteriolgiai portrk, amelyeket a nmetekrl, francikrl, angolokrl ad a szerz, a hszas vekre vonatkozan nyilvn nagymrtkben hitelesek. Amikorra az elbeszlnek sikerl lekzdenie kisebbrendsgi rzseit, vgre kezdi igazn eurpainak rezni magt, rdbben, hogy vlasztott hivatst igazn csak szlhazjban s anyanyelvn gyakorolhatja, hazajn, vgrvnyesen vllalva ezzel magyarsgt. A m zr rszben sszefutnak a fejldsregny szlai: az elbeszl rv lett, eurpaiv, magyarr, ntudatos polgrr s desapjnak halla utn vgrvnyesen felntt is. Itt valban pontot kell tenni, most mr csak egy msik trtnet kvetkezhet, amelynek „vallomsait” majd a naplk fogjk a legkzvetlenebbl rgzteni.
A felntt ember, legalbbis az elbeszlhz hasonl tpus alkot szemlyisg ugyanakkor egyre vgrvnyesebben magnyra tlt lny is. A neveldsi regny egyttal az elmagnyosods trtnete, amely kezddik az elbeszl hatves korban szletett kistestvr rkezse utn megvltoz csaldi helyzettel, folytatdik a lelkiatya, majd a csald elleni lzadssal, a nyugati vndorvekkel. Az elbeszl hzassga sem segt igazn ezen, s a hivats melletti vgleges elktelezettsg megmsthatatlann teszi e szemlyisgjegyet, amelyet az elbeszl ugyanakkor a polgrsg, a nemzedk, a korszak s a mvsz-lt sajtossgnak is lt. Nem rl ennek az llapotnak, de nrzetesen, a szellemi ember arisztokratizmusval vllalja, s e vllals lnyege az rk humanista rtkek rzse s mentse.
Forrs:sulinet.hu,tigrincs.hu,
|