Zrnyi: Szigeti veszedelem
A teljes mvet itt elolvashatod
Tartalom rviden:
1. nek
Az r Michael arkangyalt elkldte a pokolba, hogy Allecto frit kiszabadtsa s Trkorszgba kldje, megszllni Szulimn lelkt. A fria el is ment s hogy hamarabb gonossz vltoztassa a szultn szvt a magyarok irnt, Szelimnek, vagyis apjnak adta ki magt. gyba mrges kgyt rakott s az gonossz vltoztatta Szulimn szvt. Msnap mr rgtn ssze is hvta tancst, s hbort szervezett a magyarok ellen. Sorban felsorakoztatta tengernyi embert.
2. nek
Jnius 10-n Szulimn megindult hadseregvel. Petraf, a szultn nnjnek fia elfoglalta Gyult. Ezalatt Maximiliam (Miksa) csszr Zrnyit nevezte ki Szigetvr kapitnynak, aki egy feszlet eltt imdkozott a hbor sikeressgrt. Jzus itt megszltotta s elmondta mi lesz a sorsa.
3. nek
Mehmet Sikls al vonult csapataival. Mikor ezt Zrnyi megtudja, megtmadja a trk tbort, ahol Rzmn, Mehmet fia, a horvtorszgi basa tartzkodik. Mehmet Rzmn segtsgre megy, de mire odar, Zrnyi megli. Hogy fit megbosszulja, Mehmet Zrnyinek esik, de is fia sorsra jut. Rahmat, a „nagy trk”, hatalmas botjval Farkasicsnak ront, aki a puskjval mellkason lvi, azonban a trk is fejbevgja s flholtan lezuhan lova mell. „Olaj-bg”, a trk gyalogsg vezre megadja magt Zrnyinek.
4. nek
Zrnyi s trsai sszeszedik a halottakat s a sebeslteket, majd beviszik ket a kpolnba, imdkoznak rtk. Kzben ers gydbrgs hallatszik.
5. nek
Zrnyi s maroknyi csapata hsget fogad Istennek s megesksznek, hogy utols csepp vrkig harcolnak, brmi ron megvdik a hazjukat. Az esk s a seregszemle utn elkszlnek. Zrnyi levelet r a kirlynak, melyben segtsget kr s elbcszik tle is s Gyrgytl is, a fitl, aki elviszi a levelet.
6. nek
A szultn kt kvetet kld a Szigeti vrba s zeni, hogy a magyarok adjk fel a vrat. Zrnyi persze ezt nem teljesti. Vlaszknt a szultn feldert csapatokat kld, hogy kidertse, hol a vr gyenge pontja. Zrnyi megtmadja s sztkergeti ket, egy trkt el is fog, aki elmondja, hogy mr ton van a nagy sereg. A harcokat az este szaktja flbe, Deli Vid megli Hamvivnt.
7. nek
Megrkezik a szultn, kzben Farkasics Pter meghal egy rgi betegsgben. Nem sokkal ksbb Zrnyi 500 ezer embervel kitr a vrbl. A harcban Deli Vid, s Demirvn (Hamvivn bartja) sszetallkozik. A sttsg miatt abbahagyjk a viadalt, de folytatni fogjk.
8. nek
A trkk tancsot hvnak ssze, melyben elhatrozzk, hogy gyzni fogjk a vrat.
9. nek
Megkezddik a szntelen bombzs. Juranics s Radivoly jszaka kilopzik, hogy zenetet vigyen a csszrnak. tverekednek a trk tboron, de Juranics fogsgba esik s meglik. Radivoly erre elugrik rejtekbl s nyomban leszrja bartja gyilkost. sem brt a tlervel s szintn meghal. A vrban Deli Vid szomoran mesli lmt Zrnyinek, melyben vrbe fagyva ltta Radivolyt, valamint Zrnyi s sajt hallt is ltta. Ksbb meghoztk a kt hs testt s eltemettk ket.
10. nek
A kls s bels vros trk kzen van s a vr egyik tornya is leomlott a bombzstl. A trkk megindultak a sncok mgl s bevettk a kidlt tornyot. Demirhm s Rodovn harcba bocsjtkozik s Rodovn meghal. Az ellensg egyre beljebb nyomul s sokan vesztik letket. Vgl megjelenik Zrnyi s visszaveri ket.
11. nek
Delimn szgyelli, amirt visszavonult a magyarok ell. A trk tborban Rusztn ezrt megvdolja, Delimn pedig megli t. A csszr megharagszik r s elkldi a tborbl. Demirhm Deli Viddel akar megkzdeni. Kvetet kld a vrba s Deli Vid el is indul ellene 200 katonval. A prbajban Deli Vid meglte volna Demirhmot, de a trkk ezt nem hagytk s megtmadtk ket. Zrnyi segtsgkre sietett, de Deli Videt nem tallta sehol.
12. nek
Delimn szerelmrl, Cumillrl gondolkodik, akinek Rzmn volt a frje. ppen azrt zavartk el, mert meglte. Cumilla azonban szereti Delimnt s levelet r neki. A harcos viszonozza a n rzseit, vgl szerelmk beteljesedik. Kzben a trk tborban, az emberek a csszr ellenre vissza akarjk hvni Delimnt, vgl kvetsget is kldenek rte. R is beszlik, de Cumilla nem engedi szerelmt, Delimn mgis elindul felesgvel egytt. Azt krte Istentl, ha Delimnnak meg kell halnia, elbb legyen az ldozat. Az ton egy kt mell rtek, amikor Cumilla Delimn kulacsbl inni akart, de abban egy mrgezett vrcsepp volt. Akkor kerlhetett bele, amikor Delimn megvvott egy srknnyal. Imdott szerelme meghalt, pedig jra visszatrt a trk tborba, hogy minden keresztnyt megljn.
13. nek
Deli Videt, mivel trk szrmazs, nem ismerik fel az idegen tborban. Felesge hiba vrja a vrban, ezrt elhatrozza, hogy megkeresi. Felvette frje pncljt s tnak indult. Egy katona ppen akkor akarta elrulni a kirlynak, hogy Deli Vid a tborban van, de Barbara meglte a hrhozt. A trkk elkaptk, de Deli Vid azt hazudta, csak a rabszolgja. A trkk ebbe nem akartak belenyugodni s vizsglatot indtottak, de Deli Vid inkbb harcolt velk. Kiverekedtk magukat s felesgvel visszavgtattak a vrba. A csszr jabb tancsot hvott ssze. Demirhm szgyenben van s jra meg akar kzdeni Deli Viddel, Szulimn viszont nem engedi. A vrbl elfogtak egy galambot a trkk, mely levelet vitt a kirlynak. A magyarok mr csak tszzan maradtak, rengeteg a sebeslt s a harckptelen s csak a kirlyi segtsgben bzhatnak. Mikor mindez Szulimnt tudomsra jutott, azonnal tmadst indtott.
14. nek
Aldern, a gonosz varzsl, az alvilg erit hvta segtsgl, hogy a trkk legyzhessk a magyarokat. Megindult a trk sereg, Demirhm bejutott a vrba s megkereste Deli Videt. Prbajozni kezdtek, s mindketten slyosan megsrltek, de Deli vid elbb vgzett ellenfelvel, majd is meghalt.
15. nek
Zrny ltta, hogy nem gyzhet, ezrt kivonulst tervezett. Felgyjtatta a kincsestrat, ahol megjelent neki Gbor arkangyal. Btortotta Zrnyit s visszazte a dmonokat a pokolba, akik elragadtk magukkal Aldernt. Zrnyi tszz embervel kirohant a vrbl, meglte Delimnt s a szultnt. Ezutn emberei segtsgre ment, de mr ksn rkezett… Lelttk ket s lelkket az angyalok a mennybe vittk, ahol az rk nyugalom vr rjuk.
Elemzse:
1, mfaja: barokk eposz
2, keletkezsi ideje: 1645-46 teln
3, ri szndka: a szigetvri hsk nfelldozsnak bemutatsval erklcsi pldt mutatni a magyarsg szmra + magyar nyelv eposz megteremtsnek ksrlete.
4, forrsai: histris nekkltszet (Tindi Lantos Sebestyn)
Vitzi kltszet (Balassi Blint, Rimay Jnos)
Eurpai eposzkltszet (a mfaj mintt ez szolgltatja)
Homrosz sVergilius eposzai
Odsszeia, Ilisz Aeneis (nisz)
Tasso: megszabadtott Jeruzslem c. eposz
5, Tmja: Szigetvr 1566-os vi ostroma. A m gondolat menete: a trk Isten bntetse a magyarsg bnei miatt, a vrvdk minsgi flnye a trkk mennyisgi flnyvel szemben is dicssget arathat. A trkk gyznek ugyan, de az erklcsi gyzelem a magyarok. A vrvdk a legkivlbb ernyek testeslnek meg: hazaszeretet, nfelldozs, bajtrsiassg, erklcsi tisztasg. Ezzel mutat pldt az egsz magyarsg szmra. Minden magyarnak ilyennek kell lennie. A trk sereg ezzel szemben szthz, hinyzik belle az nfelldozs kzsge, a bajtrsiassg. k nem hazjukat vdik, hanem szmukra ez egy hdt hbor.
6, Az eposz embereszmje: Zrnyi Mikls. a keresztnysg bajnoka (Krisztus katonja) Kimagaslik a tbbiek kzl, nagyszer katona, kivl ernyekkel rendelkez frfi. A hazaszeretet s Isten kvetse, parancsa vezrli. Benne is megvan az nfelldozs kzsge, a bajtrsiassg, a hazaszeretet. Mlt a vezr szerepe, a legklnb az sszes magyar kzt. Misztikus hs.
A m szerkezete
A barokk eposz jellegzetessgei:
- In medias res kezds
- Keresztny krdskr (a magyarsg bnei miatt Isten a trk tmadssal bnteti a magyarokat)
- Klti kpek, halmozsok, zsfolt krmondatok
- Patetikus megfogalmazs
- Mitolgiai s alvilgi elemek
Hagyomnyos eposzi kellkek:
- Propozci (tmamegjells) „Fegyvert s vitzt neklek”
- Invokci (fohsz) „Adj pennmnak ert, gy rhassak, mint volt”
- Enumerci (seregszemle, ellenttes erk felvonultatsa, mennyisgi, minsgi klnbsgek, erklcsi flny)
- lland jelzk
- Isteni beavatkozs (angyali lgi, Mihly arkangyan, Alekto)
Zrnyi eposznak jellegzetessgei:
- Trtnelmi mlt (a magyarsg bnei)
- A szigetiek eskje (V. nek, Zrnyi buzdt beszde, aminek clja a meggyzs, trtnelmi krkpet ad a humanista rvnyek kifejezsre jutnak: keresztnyhaza, csald, tisztessg)
- Fszereplk bemutatsa (Zrnyi pozitv, mert Krisztushoz imdkozik, Szulimn negatv, mert alvilgi lnyekkel kommunikl)
- Harclers
- Szerelmi motvum (Delimn s Kumilla szerelme, mely Delimn s Rusztn prbajhoz vezet)
- Vratlan fordulat (postagalamb)
- Zrnyi mrtromsga (kszl a hallra, mint keresztny vrtan)
- A barokk ltomsok
A cselekmny hrom szlon indul:
a, Isteni rendelkezs az gben: a trk hdts a magyarok bntetse az r frikrt kld a pokolba, ltomsos kp.
b, Arszln, budai pasa elhatrozsa (Szigetvr ellen indul)
c, Zrnyi s a magyar vdvrak bemutatsa (Zrnyi imja)
15 nekbl ll, terjedelmes bevezets, amelynek clja: hihetv tenni azt, hogy a nagyszm trk sereg mgis legyzhet. A kisebb csatkban, portyzsokban mindig a szigetvriak gyznek.
CSak a 7. nekben kezddik a vrostrom, a fcselekmny jellemz a szerkezetre az eposzi sajtossgok.
- fohsszal indul (Szz Mrihoz, a magyarok vdszentjhez).
- tmamegjells: “fegyvert, s vitzt neklek”.
- seregszemle: a trk s a magyar tbor bemutatsa
Epizdok lncolatbl ll a m:
1, szerelmi epizd: delimn s Cumilla szerelme (trk). Deli Vid s Borbla szerelme (magyar) a hitvesi szerelem szp pldja.
2, Galamb – epizd: a m szerkezetben fontos szerepet jtszik. Zrnyi levlben kr segtsget, amit egy postagalambbal kld el, de a levl a trkk kezbe kerl, akik egy vgs ostromra sznjk el magukat.
3, A 15. nek a vgs ostrom bemutatsa, Szulimn halla Zrnyi kirohansa, harca a trk ellen.
4, isteni igazsgszolgltats az eposz vgn: Zrnyinek s a szigetvri hsknek a lelkt angyalok viszik a mennyorszgba.
8, a m mondani valja: hrom tbor ll szemben egymssal: a trkk s a magyar vrvdk, illetve a magyar vrvdk s a tbbi magyar. Az r szigetvrnak hsiessgvel mutat pldt az egsz magyarsg szmra. Azt mutatja, hogy milyeneknek kellene lennik az igazi haza szeret embereknek. A vrvdk nfelldozsval erklcsi pldt mutat Zrnyi.
9, Nyelvezete: Gcsei nyelvjrsban rdott. Sok a trk sz, kifejezs, vizulis brzolsmd, a hall eufemisztikus (krlrsos, megszpt) lersa. A npi epika elemei is megtallhatk a mben: kzmondsok, szlsok, valamint sok klti eszkz: megszemlyests, hasonlat, metafora, jelz. Gazdag szkincs jellemzi
10, Verselse: hangslyos ngytem 12-es. Ezek a 12-es sorok nha 11 vagy 13 sztagok – az egyhangsg elkerlse.
11, Az eposz barokk jellegt adja:
- zrt, monumentlis szerkezet.
- fny- rnykhats (ellenttek brzolsa a mben).
- a trgyi vilg leth brzolsa, a rszletek realitsa.
- a mitikuss nvelt hs: Zrnyi.
- feszltsg a tma s a klti szndk kztt: egy vesztes csata gyzelmeknt tnik fel.
Oka: a gyzelem erklcsi
|