Petfi Sndor:Az apostol teljes vers
Rviden a tartalma:
Egy frfirl, kt gyermekrl s felesgrl szl a trtnet. Nagyon nagy szegnysgben lnek s laksuk is igen egyszer. A frfit "Apostolnak" hvjk egyesek, msok csak "Parasztnak" csfoljk.
Mikor megszletett, desanyja egy gazdag hzaspr hintjba tette, htha azok majd felnevelik. k azonban a kocsisnak adtk a gyereket, aki a kocsma el tette. vgl egy reg tolvaj akadt r, megegyezett szomszdasszonyval, hogy felnevelik. Szilveszternek kereszteltk.
Ngy v mlva mr egsz gyes tolvajj ntte ki magt, de az reg meghalt, gy a szomszdasszony kiadta az tjt. Szilveszter nekivgott a nagyvilgnak, s addig ment, mg beesteledett. Egy reg banya pillantotta meg, aki hazacsalta. A kutya mell kerlt, s br az any maga mell vette, koldulnia kellett. gy ment ez kt vig, a kutya volt az egyetlen hsges trsa.
Egy szi reggelen megpillantotta egy reg r, megsajnlta s a hzba vitte a banya minden hazugsga ellenre. Tiszta ruht kapott, evett s ivott, de egy rfit kellett szolglnia, aki nagyon gonoszul bnt vele. Ahogy teltek az vek, Szilveszter egyre tbbet tanult az rfi knyveibl s tanraitl. Mikor 16 ves lett, elhatrozta, hogy nem tri tovbb kegyetlen sorst. Elbcszott, mindent megksznt, s jbl nekivgott a nagyvilgnak. Egy szolga utna futott s adott neki egy kis pnzt. Mindez nagyon jlesett neki, mg soha senki nem trdtt vele igazn s volt az egyetlen aki szerette.
A fi elhagyta a vrost s vgre szabadnak rezte magt. Legnagyobb rmt a termszetben tallta s msok gondjval - bajval kezdett foglalkozni. Bellt az iskolba, ahol nagyon is megllta a helyt. Jl tanult, kitnt a tbbiek kzl, akik ezrt nem szerettk. j gondolatok szlettek lelkben s megrezte, hogy egy kivlasztott.
Meghvtk egy faluba, hogy legyen ott jegyz s elvllalta a felkrst. Attl kezdve az emberek t hallgattk s jobban szerettk, mint a papot. igazat beszlt s hitt is abban, amit mondott. ppen ezrt sem a pap, sem pedig az urasg nem szerette. Az emberek tiszteltk s a kastly kisasszonya mg szerelmes is volt bel. Tallkozgatni kezdtek s Szilveszter elmeslte neki az lett. A fldesr maghoz hvta s megfenyegette, de a fi nem ijedt meg tle. A pap ellene buzdtotta a npet, gy mennie kellett. Szerelmtl elbcszott, s egy gyrt kapott tle.
Szilveszter msnap a fvrosba ment s egy padlsszobt brelt azon a helyen, ahol felntt. Ksbb vratlanul betoppant szerelme s rkre vele maradt, mint felesge. Boldogan ltek s Szilveszter rni kezdett. Trtnetei igazak s jk voltak az utols szig, de a cenzra megkesertette az lett. Msolssal kereste meg a betevt, ugyanis addigra mr kt gyermeke is szletett. Egyik reggel mr csak hrman voltak, mert a kisbabjuk hen halt. Felesge sokig siratta szegnyt. Szilveszter eladta jegygyrjt, hogy tisztessgben el tudjk temetni a kicsit.
Ksbb a fld alatt tallt egy nyomdt, amit hasznlatba is vett. Kinyomtatta knyveit, melyek futtzknt terjedtek a vrosba. A kirly mindezt rulsnak minstette s elfogadta Szilvesztert, akinek mg azt sem engedtk, hogy elbcszzon a csaldjtl. Egy szekrre dobtk s elhurcoltk. Stt tmlcbe vetettk, ahol felidzte emlkeit. Megjelent eltte felesge kpe, hogy egy utols Isten hozzd-ot mondjanak egymsnak.
Tz vig raboskodott, mire szabadon engedtk. Felesgrl s firl semmit semmit nem hallott, de mg mindig a rgi elveihez tartotta magt: "Haljon a kirly". Hamar elkaptk megint s lefejeztk. Srjt a bit mell tettk, de nem tnt el nyomtalanul, mert a kvetkez nemzedk mlt rangra emelte.
Elemzse:
- Petfi mr 1848 janurjtl forradalmi lzban gett, hiszen korbbi ltomsainak megvalsulst ltta az eurpai felkelsekben. Azonban tl hevesen tmadta a kirlyt s a kormnyt, ezrt korbbi npszersgt elvesztette, 1848 jniusi szabadszllsi kpviselvlaszts is kudarccal vgzdtt.
- Br nem adja fel korbbi liberlis- romantikus npfelsg elvt, csaldsai megvltoztatjk politikai letszemllett. A fj tapasztalatbl szletett meg az Apostol cm romantikus elbeszl kltemnye, mely tkrzi ezt a megvltozott szemlletet.
- Ez a megvltozott letszemllet a mben a szlszem hasonlattal jelenik meg.
„A szlszem kicsiny gymlcs,
Egy nyr kell hozz mgis, hogy megrjk.
A fld is egy gymlcs, egy nagy gymlcs,
S ha a kis szlszemnek egy nyr
Kell, hny nem kell e nagy gymlcsnek,
Amg megrik? ez belkerl
vezredek vagy tn vmiljomokba,
De bizonyra meg fog rni egykor,
s azutn az emberek belle
Vilgvgig lakomzni fognak.
A szl a napsugaraktul rik;
Mig des lett, hny napsugr
Lehelte rja lte melegt,
Hny szzezer, hny miljom napsugr?...
A fldet is sugrok rlelik, de
Ezek nem nap sugrai, hanem
Az embereknek lelkei.
Miden nagy llek egy ilyen sugr, de
Csak a nagy llek, s ez ritkn terem;
Hogyan kivnhatnk teht, hogy
A fld hamar megrjk?...
rzem, hogy n is egy sugr vagyok,
Amely segti a fldet megrni.”
- Szilveszter letnek az ad hitet, hogy is egy ilyen sugr lehet, a klt apostolnak nem a npet kell vezetnie, hanem a np helyett kell cselekednie. A Nptmegek forradalmi tettt knytelen magra vllalnia.
- A kibrnduls okozta kzvetlenl az Apostol megrst, ezrt nagyon sok hasonlsgot tallunk a fszerepl Szilveszter s Petfi kztt.
o Ugyanakkor van a szletsnapjuk
o Felesge s gyermeke ldozatai az letnek
o Kirly s egyhz ellenes nzetek, kiadja az ilyen jelleg verseit
o Emiatt a np eltli
o Szilveszter felesge, elhagyta a szli hzat, akrcsak Szendrey Jlia.
o A jellemk nagyon hasonl
- Szilveszter romantikus koldus („koldusbot s fggetlensg”)
- Elzmnyei: Shelly -Rosalind s Helen, Dickens: Twist Olivr, Etvs: A karthausi
- Mfaj: Romantikus elbeszl kltemny, gazdag hangvtellel. Az epikum a meghatroz a gyermek- s ifjkor rajzban, a lraisg jellemzi a szerelembrzolst s a tjfestst, a drmaisg uralkodik az esemnyek egyes fordulataiban, a gondolatisgban.
- Az Apostol tmjt tekintve epikus alkots lenne, de inkbb lrai elemek az uralkodak benne
- Hangnemben romantikus, szentimentlis, s ironikus hangnemek keverednek.
- Nyelvezetben a romantikus mellett sok realista jegye.
- Idmrtkes versels, rmtelen, vltozatos hosszsg jambikus sorok vltogatjk egymst.
- Gyakori sorthajls, s metafora
- Szerkezet:
o Szmozott jelenetekre van osztva
o Bels monolgok, rzelmek rhatsok
o Narrci E/3 – elfogult, ironikus a klvilghoz, patetikus maghoz szlva
o A lrai rszek a jelentsebbek, a cselekmny maga nagyon rvid
o Visszaemlkezsekbl pl fel.
Els rsz(1-4-nek):JELEN
Msodik rsz(5-14 nek):MLT(kronologikus idkezels)
Harmadik rsz(15-19 nek):JELEN
Negyedik rsz(20 nek):JV
- A fhs jelleme:
o Szilveszter kitett gyerek, nevt a megtallsa napjrl kapta. Az v vgn az jv kezdetn szletett ez szimbolikus jelents.
o Az eszmnyek vilgban l, nem a valsgban.
o Kiforrt szemlyisg, nem vltozik a m folyamn. rk sszetkzsben ll a krnyezetvel.
o Az emberisg gyrt harcol, de nincsen tisztban a lehetsgeivel, eszkzeivel. Folyton kudarcok rik, de egyre jobban ragaszkodik eszmnyhez, egyre tvolabb kerl a nptl.
o A jellem nem vltozik, de az eszkzei egyre durvbban.
o Mr nem a nprt cselekszik, hanem a np helyett, s ha a np ellene fordul akkor annl jobban kzd.
o Igazi szentimentlis hs.
- Cm: Apostol, valamely eszmnek, gynek lelkes hirdetje. A cm megnevez, a fszereplre, szilveszterre utal.
- In medias ressel kezd, egy padlsszoba nyomorba csppen bele az olvas. Frj, felesg, gyermek hezse jelenik meg. Szilveszter egyoldalan brzol romantikus hs, aki szentl hisz Isteni eredet kldetsben. 1-4 nek errl szl. Istent kri, hogy segtsen neki felszabadtani az emberisget.
- 5-14 nek: Szilveszter lettja, amely szintn nagyon hasonlt Petfire, (szletsk idpontja, a falu npnek irigysge, elzse, msolsbl tartja fent magt).
o Szilveszter szletsi krlmnyeit, nyomorsgos gyermekkort, s felntt vlst rszletezi.
o Romantikus tlzsok tallhatak („Lopott, koldult, szolglt…”) a rszletgazdag lersokban.
o 16 vesen tudatra bred, fellzad, s otthagyja eddigi megalz munkahelyt. Eletben elszr meleg tmogatst kap egykori gazdjnak oktatjtl
o Petfi rgebben gy tlte meg, hogy a vilgot, hogy annak trtnete vrfolyam, mely a vrtengerben fog vget rni. Szilveszter ezzel ellenttben a vilg jlt kulcst nzetlen emberek nfelldozsban ltja. Ez jelenik meg a Szlszem hasonlatban. Szilveszter letnek rtelme, hogy is ezek kz az emberek kz tartozik.
o trtkeldik a szerepe: a np helyett kell cselekednie.
- 14-19 nek: Szilveszter trtnete a jelenben
o Egy falu kzjegyzjnek krik fel, ott rendkvli npszersgre tett szert, m ez a falu nagybirtokosnak, s a plbnosnak nem tetszett, s feltzelve a npet, elkergetik Szilvesztert a falubl.
o Azonban megismerkedik a nagyr lnyval, aki otthagyja rte a szli hzat.
o Ekkor vltozik meg Szilveszter letszemllete, rjn, hogy a np mg nem rett, nem tehet rla, hogy ilyen, s mivel ellenben az, ezrt dupln fog kzdeni rte.
o A felesgvel sokig csak tengdtek, msolsbl ltek meg, Szilveszter knyvet rt kirly s egyhz tagad eszmirl, kzben szletett egy fia is. A knyvet kiadatta egy titkos nyomdban, ezrvel terjedt a knyv, m a kirly betiltatta.
o Elfogjk, elszakad a csaldjtl, soha tbb nem ltja ket, s tz vet a brtnben kell tltenie.
o Mikor kiszabadult, megtudja, hogy csaldja szthullott, felesge meghalt. Ezutn kibrndul a vilgbl, mert ltja, hogy mg rosszabb hely lett, mint eltte volt. Radiklis lpsre sznja el magt, mernyletet tervez a kirly ellen. Nem sikerl megvalstania, a tmeg is ellene van, majd lefejezik.
Az apostol Petfi politikai, trsadalmi, szocilis nzeteinek sszefoglalja. A fszerepl alakjban az eszmnyi forradalmrt s a forradalmrsorsot rajzolja meg. Szilvesztert, mivel tpust akart brzolni, narckpi, irodalmi, trtneti vonsokkal, rjtszsokkal rajzolta meg. narckpi elem a nvads (Szilveszter – XII. 31.), a szerelem alakulsa, az r-szerep, a nphez fzd viszony s megcsalattats. Tncsics alakjra ismerhetnk a titkos nyomda, a brtn motvumban, a hitvesi hsgben.
A befejezs azzal zrja a kltemnyt, hogy a ks szzadok szabad nemzedkei megemlkeznek majd azokrl a szentekrl, akik szolgasgban is szabadok voltak.
„Vnlt, kihalt a szolganemzedk,
Uj nemzedk jtt, mely apit
Arcpirulssal emlit s azoknl
Jobb akart lenni s az is lett,
Mert csak akarni kell!...
Flkelt az j hs nemzedk,
S mit rksgben hagytak r api,
Leverte rabbilincseit,
S kezrl, akik ezt szereztk,
Azoknak srhalmra dobta,
Hogy a csrgsre flriadjanak, s ott
A fldben is szgyeljk magokat!...
S megemlkeztek a gyzelmesek
Ama szentekrl s nagyokrul, akik
A szolgasgban szabadok valnak,
s hirdettk az gt,
S djok hall lett,
Csfos hall!...
Megemlkeztek a gyzk ezekrl,
S a diadalnak rmbe szttk
Szent neveiket koszor gyannt,
S elvittk volna ket a
Dicssg templomba,
De hol keressk, hol lelik meg ket?
Rg elhamvadtak a bitfa mellett!”
Pest, 1848. jnius-szeptember
Tartalmi elemzs pldval:
AZ APOSTOL
"Stt a vros, rfekdt az j.
Ms tjakon kalandoz a hold,
S a csillagok behunytk
Arany szemeiket."
E fekete vilgban csak egy kicsiny padlsszoba „halvny mcse” vilgt. „Kt testvr: a nyomor s az erny” virraszt itt. Egy szegny csald: a bnatos, perg knny asszony szops csecsemjvel s nagyobbacska kisfival, kit legalbb az lom megkml az hezstl, s az ifj csaldapa stt homlokn Istenhez szll gondolatokkal. Nem zgoldik, st megfogadja, hogy helyrelltja a fldn az isteni rendet:
„Egy ltet adtl nnekem, atym,
S n azt szolglatodra szentelem.
Mi lesz a dj? vagy lesz-e djam,
Nem krdezem;
A legrosszabb rabszolga is ksz
Fradni, hogyha megfizetnek rte. (…)
Adj, isten, adj fnyt s ert nekem,
Hogy munklhassak embertrsaimrt!”
De ki is ez a csodlatos teremtmny, aki a nagyvilgot trekszik boldogtani, s akit az emberek egy rsze apostolnak, msik rsze szentsgtelen gonosztevnek tart? me, a trtnet.
Egy tli jszakn, pp jflkor egy asszony – nem tudni, koldusn vagy ri hlgy – nyszrg csecsemt helyez egy vrakoz hintba. Nemsokra beszll egy ri pr, de nem veszi maghoz a kis gyermeket, hanem a kocsis gondjaira bzza. A brkocsisnak sem kell az „istenldsa”, egy kocsma kszbre teszi a kis batyut. Egy reg tolvaj tall r, s megfogadja, hogy j apja lesz, flneveli tisztessgesen – vagyis: ezutn kettjknek lop majd. Eltervezi, ha kivnl a „munkbl”, majd a gyerek lop neki is. Szomszdasszonyra bzza, ki pp most temette el kis fit; s vllalja is j fizetsrt a szoptatst s a nevelst.
„Szomszdasszony, viselje gondjt,
De jobban, mint sajt finak.
Nevelje fl, neveltetsi
Kltsgeit magamra vllalom,…
Ugy bnjk vele, mint szemfnyivel,
Mert a gyermek vn napjaim remnye.”
Ltvn, hogy kisfi, Szilveszternek nevezik el, mivelhogy pp aznap jjel talltk. Az regnek kedve telik a gyermekben, mert „sz s gyessg villant ki belle”. Alig ngyesztends, s mr gyesen lop. m a gondos nevelt egy nap felakasztjk, s mert nem fizethet tovbb, a szomszdasszony kiteszi a fi szrt:
„Most mr az rdg elvihet, fiam; menj
Isten hirvel a pokolba,
Mtl megsznt a fizetsem rted,
S magam kltsgn, nem kivnhatod,
Hogy itt hizlaljalak, mint a libt.
Jer, azt a szvessget megteszem,
Hogy kikisrlek a kapun. De
Ha visszajssz, a csatornba doblak.”
Az egsz nap cltalanul kdorg, fradt kisfit egy utcasarkon elnyomja az lom. Ks jjel arra riad, hogy egy regasszony ll eltte. Kikrdezi, majd kzenfogja s magval viszi. A vn banya hzban hsges trsra lel egy kis kutyban.
Hozz simlt bartilag,
tcsillogott szeme
Az j sttsgn, s e csillogs
Olyan szeld, olyan testvri volt,
Hogy btorsgot s bizalmat
nttt a kisfiba.
Hamar r kell jnnie, hogy itt sem szeretetbl tartjk. Koldulnia kell, mert a vnasszony mr tl kvr ehhez a „munkhoz”.
„Koldlni fogsz mindenkitl,
Kinek jobb a ruhja, mint tid,
s ilyet eleget tallsz, ne flj.
Elre nyujtod kezedet,
Oldalra hajtod fejedet,
Fel- s sszehzod a szemldkd,
A szdat le fogod biggyeszteni,
S szemed megnylazod,
s ugy rimnkodol
Beteg anyd s az isten szent nevben.”
Bottal fenyegeti, ha nem tesz kedvre, s koplaltatja, hogy kellen sajnlatra mlt legyen, s tbb alamizsnt kapjon. Boldogtalanul nzi a jtsz gyermekeket, neki nem jut rm. Csak „koldult s koplalt, e kettt tud az letbl…” Egyetlen bartja van csak, hltrsa, a kutya.
Egy hideg, kds napon mogorva r szltja meg a meztlb, hajadonftt csorg kisfit. Szilveszter knyrg, hogy vigye magval. A leselked vn szipirty mindent elkvet, hogy visszatartsa, de az r legorombtja, s magval viszi a gyereket. Jobbra fordul sora, kimosdatjk, szp, j ruht kap. Egy dolga van csak: szolglni az r fit, vakon teljesteni minden parancst. Hiba igyekszik azonban, a gaz klyk – amilyenek rendesen a nagysgos rfiak – rkk knozza, tlegeli. De eltr mindent, mert
Az rfi mellett eltanulgatott.
Ott llt mgtte szrevtlenl,
Knyvbe kandiklt,
S a nevel minden szavra
Figyelmezett,
S mit egyszer megtanlt,
El nem feledte.
gy ri meg a 16. esztendt, gy bontakozik elmje s igazsgrzete:
„Mi jognl fogva vernek itten engem?
Mi joggal bnt embert az ember?
Klnbnek alkot az isten
Az egyik embert, mint a msikat?”
Elhatrozza, nem tr tovbb. Legkzelebb, amikor az r kezet emel r, kikri magnak, s rkre elhagyja a hzat. A vros vgn ri utol az rfi nevelje. Egyvi megtakartott pnzt adja oda neki, s csak egyet kr – st, parancsol: - tanuljon a haznak, a vilgnak. Azt jsolja, nagy ember lesz belle. Megleli, megcskolja a fit, s knnyes szemmel bcszik tle. Vgtelenl jlesik ez a finak.
Tizenhat vig kellett lnie
S knldnia,
Mg oly emberre akadott,
Ki nem taszt el magtl,
Ki meglelte t!
Vgre szabadnak rzi magt, htattal fedezi fel a termszet szpsgeit. Teljesti a nevel hajt: beiratkozik egy iskolba, s szorgalmasan tanul. Trsai nem szeretik, irigysg s gny veszi krl. Nem rti, mirt bntjk, hiszen rtk – msokrt – tanul. Elvadul a vilgtl, egyre magnyosabb lesz. A vilgtrtnelmet tanulmnyozza, ebbl merti letcljt:
„Mi clja a vilgnak?
Boldogsg! s erre eszkz? a szabadsg!
Szabadsgrt kell kzdenem,
Mint kzdtek rte oly sokan,
s hogyha kell, elvrzenem,
Mint elvrzettek oly sokan!”
Tanulmnyai elvgzse utn hvjk nagy urak, kecsegtetik gazdag hivatalokkal, de nem akar tbb szolga lenni. Inkbb egy szegny faluba megy el jegyznek, hogy ott a np tantja s atyja legyen. Kztiszteletben ll ember lesz, de tkot mond r a pap s az urasg, mert fltik tle hatalmukat. Egyvalaki azonban csodlattal tekint r a kastlybl, a kisasszony. Egyre gyakrabban tallkoznak, s egyre bizalmasabbak egymshoz. Hadjratot indt ellene a fldesr, de Szilveszter nem ijed meg a fenyegetsektl, ezrt a pap kiprdiklja. Lztnak, istentagadnak nevezi, s pokollal fenyegeti azokat, akik kvetik. Bszlten rohan az ifjra a np, s majd agyonverik. De nem az emberekre haragszik, hanem akik vaksgban tartjk:
„Szegny, szegny np, mint sajnlom t,
S ha eddig kzdtem rte, ezutn
Ketts ervel fogok kzdeni!”
Mieltt elhagyja a falut, elbcszik kedvestl. A leny egy gyrt ad neki, s megfogadja, csak t szereti. Szilvesztert a fvrosba, gyermekkora nyomornak sznhelyre viszi a lba. Kivesz egy padlsszobt .Mg vgig sem tudja gondolni, mihez fog kezdeni, mikor kopognak ajtajn. Utnajtt a leny, hogy egytt trjn vele bt s nyomort.
Egytt maradtak, mint frj s felesg;
Nem pap kttte ssze ket,
Hanem az isten s a szerelem.
Hogy keresethez jusson, s cljt, hivatst se feledte, rni kezd az ifj. De a szerkesztk, br rsait remekmnek tartjk, nem vllaljk a kiadst a cenzra miatt. Hogy hen ne haljanak, arra fanyalodik, hogy msok gondolatait msolgassa.
Ahogy jttek s mentek az vek, ngytag lett a csald – ngyszeres a nyomor. Egy nap a kis csecsem nem bred fel tbb – hen halt. Nehezen csitul az lk fjdalma. Az apnak, hogy illen eltemettethesse gyermekt, egyetlen kincst, a jegygyrjt kell eladnia. Vgre eljn a nap, mikor gondolatai bejrhatjk a vilgot. Felfedez egy titkos nyomdt. Gyorsan terjednek knyvei, de a hatalom lztnak, valls- s felsgsrtnek kiltja ki. Lakolnia kell. Elfogjk, elhurcoljk s brtnbe csukjk. Mg el sem bcszhat csaldjtl.
Kifradt llekkel, fsultan, megbilincselve szenved brtnben. gy rzi, halott, kit lve temettek el. Egy nap hitvese rnya jelenik meg, s flbe sgja: „n mr kiszenvedk, Isten veled!” Flugrik, de csak a sttsg karolja t. Tz vig a ngy fal foglya. Kihalt szvbl a bnat, a szenvedly. Egy nap azonban madrka szll a brtn falra, s ott dalolgat. Sejti, „a szabad vilgnak szabad vndora”, a szabadsg hrmondja a kis madr. S valban, csikorog a zrban a kulcs, szabad a rab.
Megifjit a tiszta leveg
Megifjit lelknek erejt,
De teste vn s roskatag maradt,
Csak vnszorogva, botra dlve ment.
Hossz fehr hajt s szakllt
A szellk bsan lengetk.
Tz v alatt szz vet lt.
Els tja egykori laksba vezet, de nem tall ismersket. Megtudja, hogy felesgnek bnatban meghasadt a szve, fia eltnt. De nem ez volt utols fjdalma. Meg kell tudnia, hogy a nemzet, a haza sem szabad: „Az embermltsg naponta trpl, s a zsarnoksg risodik.” Hiba lett volna annyi szenveds? „Flgyulladt benne a kihamvad tz”, s elhatrozza, megli a kirlyt. m a fegyver clt tveszt, a gyva zsarnok felkl, letrli kprl a port – s nhny nap mlva az sz Szilveszter feje a porba hull.
Stark Ferenc s Szathmry va
(Forrs: 44 hres eposz, verses regny, elbeszl kltemny 504-512. old. – Mra Knyvkiad 1992, 1995.)
|