George Orwell: llatfarm teljes olvasmny
A m alapjn kszlt
1945-ben Jelent meg az Animal Farm (llatfarm). A m megjelensig Orwell csak kzepes rnak szmtott Angliban. Az llatfarm kziratt 1914-ben tizennyolc angol knyvkiad utastotta vissza.A gyztes hbor, a fasizmus buksa utn jelenik meg.Politikai regny, negatv utpia. A mben fellelhet a szatirikus, groteszk s abszurd ltsmd. Ktsgtelen, a m a sztlini Szovjetuni karikaturisztikus brzolsa. A m esemnyei nyomn a harmincas vek Szovjetunijnak megfelel trtnseit idzi fel. A regny vgn az llatok kiegyezse az emberekkel az 1939-es szovjet-nmet megnemtmadsi egyezmnyt szatirizlja. Az brzolsa rzkletes s sokrtelm, de a mfaja nem tbb, mint allegria. Az llatfarm ellenllhatatlanul tletes, szellemes, mulatsgos. A regny tele van keseren ironikus, egyben nevetsre ksztet aforizmkkal s maximkkal.
Trtnete
Valahol Angliban, valamikor a napjainkban egy tanyai gazdasg hzillatai fellzadnak gazdjuk, a tanyatulajdonos ellen s elzik. nmaguk veszik birtokukba a tanyt, s megksrlik az nll gazdlkodst, szksgkpp az embertl eltanult mdszerekkel, de szabad llathoz mlt, egyenlsgen alapul viszonyok kztt. Lovak, tehenek, kutyk, szrnyasok vezetst a legrtelmesebb llatok, a disznk vllaljk lkn Napleonnal. Mlik az id, s a gazdasg egyre tbb gonddal kszkdik, egyre inkbb knytelen a krnyez emberi vilg segtsgt ignybe venni. A disznk fokrl fokra mrsklik az llati szabadsgjogokat, s a korbban megvetett, megtagadott emberi tulajdonsgokat veszik fel. A regny vgn a disznk kiegyeznek az emberekkel, az Els Diszn, a Fdiszn szvetsget kt a hajdan elkergetett gazda utdaival, s az llatfarm visszaalakul emberfarmm.
Elemzs:
Az llatfarm esemnyei s szerepli mind a Szovjetuni trtnelmre utalnak; ez Napleonon a legszembetnbb, akit Orwell a kiadnak rt 1945. mrcius 17-i levelben Sztlin megfeleljnek nevez.
A tbbi szereplnek is megvan az emberi megfelelje, de ezekkel az sszehasonltsokkal nagyon vatosan kell bnni, mivel nem mindig felelnek meg a trtnelmi tnyeknek, vagy csak ltalnostsokat fejeznek ki.
Disznk
Napleon
Irnytja az llatfarmot a lzads utn. Sztlinhoz hasonlan a hadsereg (jelen esetben kilenc kutya) segtsgvel biztostja hatalmt. Napleon erszakkal lltja flre vetlytrst, Hgolyt, a tbbi llatba pedig beleneveli a flelmet. Igazi dikttorr vlik s megvltoztatja az llati trsadalom eredeti cljt – a regny vgre teljesen emberi letet l. A regny francia nyelv kiadsban Csar nven szerepel.
Hgoly
Napleon ellenfele, aki a lzads utn szintn vezetni akarja az llatfarmot. A Tehnistll csatjban szemlyesen vezeti az llatokat jra s jra rohamra, meg is sebesl knnyebben – szereprt megkapja az llatok Hse rdemrend I. fokozatt. Lev Trockijhoz hasonlan egy szenvedlyes rtelmisgi, sokkal becsletesebb Napleonnl. Hgoly a legtbb llat bizalmt elnyeri, de Napleon kutyi elkergetik. Tovbbi sorsrl nem esik sz, viszont Napleon propagandja minden kreset mg t helyezi tettesknt. (Trockijt Mexikba szmztk, ahol ksbb meggyilkoltk.) Mg az llatfarmban s az 1984-ben Trockij egy rokonszenves alak, Orwell gyakran tmadta t s kvetit.
Svi
Napleon szvivje. Vjacseszlav Mihajlovics Molotovhoz (s a Pravda cm prtlaphoz) hasonlan minden szavval Napleon tetteit igazolja s magasztalja, gyesen kihasznlva j megjelenst s kznsge alacsonyabb rtelmi szintjt. Orwell minden mvben igyekezett bemutatni, hogy a politikusok hogyan hasznltk a nyelvet. Svi gy vet vget a vitknak, hogy sszezavarja a tbbi llatot, eltereli a szt a tmrl vagy ppen meggyzi a tbbieket Napleon igazrl (pldul arrl, hogy a disznknak azrt kell luxuskrlmnyek kztt lnik, hogy megfelelen el tudjk ltni feladataikat). Amikor tl sok krdst kap, Mr. Jones visszatrsnek veszlyvel fenyegeti az llatokat.
Minimus
Klt, aki dalt r Napleonrl, valmint j himnuszt szerez az Angolhon llatai betiltsa utn. Sztlin szovjet s klfldi csodlinak megfelelje (pldul Makszim Gorkij).
Pirosszem
Fiatal diszn, az a feladata, hogy Napleon tkezsei eltt megkstolja a Vezr lelmt, nehogy megmrgezhessk az llatfarm vezetjt.
rnagy
Vlagyimir Iljics Lenint s Karl Marxot egyarnt jelkpezi. Az reg diszn lmban jvendlte meg a forradalom eljttt, s halla eltt hrom nappal adja t sszegyjttt blcsessgt a farm tbbi lakjnak. Napleon hatalomtvtele utn exhumljk s naponta tiszteletket kell tenni az llatoknak a koponyja eltt, de a regny vgre a diktatra ersdsvel ez is eltnik.
Emberek
Mr. Jones
A Major eredeti gazdja. Alkoholizmusa miatt mr elzse eltt kezdi elhanyagolni a majort, a forradalom kitrsvel elmenekl. Vissza prbl trni, de a Tehnistll csatjban vglegesen elhagyja a farmot, ksbb alkoholizmusban elszegnyedve hal meg. Karaktere II. Mikls orosz crra utal.
Mr. Frederick
A szomszdos, rendben tartott Kuporlak tulajdonosa, a Harmadik Birodalom s Adolf Hitler megszemlyestje.
Mr. Pilkington
A kzeli farm, Rkaerd tulajdonosa, Anglit s az Egyeslt llamokat jelkpezi. A regny vgi krtyaparti a teherni konferencit jelkpezi. Vgl mindketten egyszerre pikk szt hznak (legersebb lap tbb jtkban is), amin sszevesznek, jelkpezve a kzeli hideghbort.
Mr. Nyaffy
Mivel a farm Napleon hatalomra kerlsvel egyre kevsb tudja elltni magt, kereskednie kell az emberekkel. Mr. Nyaffyt e clra fogadjk fel, alakja lazn kapcsoldik George Bernard Shaw-hoz, akit lenygztt a sztlini diktatra 1931-es szovjet ltogatsakor.
Ms llatok
Bandi
A regny egyik legnpszerbb szereplje. Az tvert munksosztly vagy a proletaritus tragikus megtestestje (br egyeseket a sztahanovistkra emlkeztet a kt jelszava miatt:„Majd mg kemnyebben dolgozom!” , illetve „Napleonnak mindig igaza van!”). Hsges, kedves, lelkes, ers. Nem tl okos, az bc els ngy betjnl tbbet sosem tud megtanulni. Legfbb gyengje, hogy felttel nlkl megbzik a vezetkben s nem veszi szre a korrupcit. A disznk uralma alatt tbb kevsb ugyanolyan mrtkben kihasznljk, mint amikor Jones vezette a gazdasgot.
Rzsi
Bandi bartja, segtett neki, amikor megsrlt a patja. Sajt magt okolja az eredeti ht parancsolat elfelejtsrt, amikor Svi megvltoztatja azokat. Az rtelmisgiek megtestestje, aki egytt rez a munksokkal. Rzsi jsga s kedvessge megmutatkozik amikor fiatal kacskat vdelmez a lbval az rnagy beszde alatt. Nagyon megviselik a kivgzsek, s nagy tiszteletnek rvend a hrom fiatal l krben, akik Bandit helyettestik majd.
Mollie
Egy fehr kanca, aki szvesen fogad el kockacukrot, s szeret szalagokat tzni a srnybe (ezek a luxust szimbolizljk). A burzsozia, a felsosztly polgrait testesti meg, akik elhagytk Oroszorszgot a forradalom kitrse utn. Ennek megfelelen Mollie hamar elhagyja a farmot, ezutn csak egyszer emltik meg.
Benjmin
Az reg szamr nem hisz a forradalomban s nem hisz semmilyen vltozsban. Csendes, csak idnknt fejti ki a vlemnyt. Amikor Bandirt kocsi jn, akkor az els, aki ltja hogy nem orvoshoz, hanem mszroshoz viszik bartjukat. Benjmin pesszimista s realista, jelkpezi az rt, George Orwellt.
Mzes
A holl a papsg. Az llatoknak gri, hogy halluk utn a „Kandiscukor Hegysgbe” kerlnek, ami a felhk kztt van. Jonesszal egytt elmenekl, m egy id utn kiegyezik az j uralommal.
Malvin
Egy kecske, aki nem gondolkodik.
Zsuzsi s Kolomp
Kt kutya, akik a 3. fejezetben klykeznek. Kicsinyeiket Napleon neveli fel; ksbb hatalmnak megtartsra s az llatok megflemltsre hasznlja fel ket (az NKVD megfeleli).
Tykok
A tykok eleinte a birkkhoz hasonlan a rendszer manipullhat tagjai. m amikor a tojsaikat elveszik, sztrjkolni kezdenek, sszetrik a tojsokat. Megvonjk tlk a fejadagokat s 9 el is pusztul kzlk. Persze a hivatalos kzlemny szerint baromfipestisben hullanak el. Valsznleg az ldztt gazdag parasztok, a kulkok jelkpei.
Kutyk
Napleon titkosrendrsge s testrsge (a KGB-vel hozhat ssszefggsbe).
Juhok
A rendszert tmogat, buta, manipullt tmeg megfeleli a regnyben. Mindig, amikor valamifle rendszert kompromittl vitra kerlne sor azt kiabljk: „Ngy lb j, kt lb rossz.”, ami a rendszer ideolgijnak, azaz az llatizmusnak a lebuttott jelszava. Ezt bgetve percekig lehetetlenn teszik az rtelmes trsalgst.
Macska
A talpnyalkat jelkpezi, akik minden j rendszert ugyangy szolglnak, mint az elzt. Ezen kvl mg a munkakerlk megtestestje.
Jelentsge:
A sztlinizmus, a diktatrk s a kommunizmus elleni harc mrfldkvnek szmt ez a m. Maga Orwell szocialista gondolkods volt, de sose rtett egyet Sztlin mdszereivel, amit a spanyol polgrhborban szerzett tapasztalatai mg jobban megerstettek.
Teljes egszt nzve kikezdhetetlen rtk, hisz rvilgt a korabeli Szovjetuni teljes egszre, a hazugsgokra, a gyilkossgokra, az embertelen bnsmdra, s mind arra amit a „Nagy Oktberi Szocialista Forradalom” szlt.
Az rs megmutatja ezenfell a diktatrk kegyetlen gpezett, amely a vezrt leszmtva mindenkit lassan, de biztosan megrl. Az 1984 mlt trsmve ez, de mg az elbbi az sszes totalitrius rendszert eltli, addig ez kifejezetten a Sztlin s az akkori Szovjetuni ellen rdott.
|